10 Aralık 2017 13:28
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Aralık 2017 16:06

Arap Birliği: Kudüs kararı iptal edilsin

Arap ülkelerinin dışişleri bakanları Trump’ın Kudüs açıklamasını değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Arap Birliği: Kudüs kararı iptal edilsin

Paylaş

Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının Kudüs ile ilgili olağanüstü toplantısı Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirildi. 18 Arap ülkesi dışişleri ve dışişlerinden sorumlu devlet bakanının katıldığı toplantının açılışında konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararının geçersiz olduğunu söyledi.

Ebu Gayt, “Trump’ın kararına verilecek en pratik tepki başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanımaktır. Kudüs’ün statüsü uluslararası sözleşmeler ve BM kararları ile sabittir. Kudüs’ün işgal altında olduğu ve işgalci devletin egemenliğinin bulunmadığı söz konusu kararlarla teyit edilmiştir. ABD’nin Kudüs’ü işgalcilerin başkenti olarak tanıması Kudüs’ün statüsünü değiştirmez” dedi. Ebu Gayt, dünya ülkelerinden büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımamaları talebinde de bulundu.

BİRLİK, BMGK’YE BAŞVURACAK

Arap Birliği’nin toplantısı sonrası yayınlanan bildiride de, Trump’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını geri çekmesi çağrısında bulunuldu. Birlik, ABD’nin kararını uluslararası hukukun ihlâli olarak tanınması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne de başvuracak.


SUUDİ ARABİSTAN’DA MEDYAYA KUDÜS AYARI

Öte yandan Ortadoğu merkezli haber portalı Middle East Monitor’un Arap basınına dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan yönetimi ülkedeki medya kuruluşlarına ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı hakkında çok fazla yayın yapmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Londra merkezi Arapça gazete el Arabi el Cadeed gazetesi, talimatın ülkede bulunan TV, radyo ve gazete yöneticilerine gönderildiğini ifade etti. Habere göre, Suudi yetkililer televizyon kanallarına Trump’ın kararına ilişkin haberlere, haber programlarında çok fazla yer vermemesine ilişkin bildiri gönderdi.

‘PROTESTOLARA KATILMAYIN’ ÇAĞRISI YAPILDI!

Sputnik’in haberine göre Suudi Arabistan elçiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise, “Ürdün’de yaşayan ve okuyan Suudi Arabistan vatandaşlarının güvenliği korumak adına protestolardan uzak durmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi. Bahreyn elçiliğinden de benzer açıklama yapılarak, “halka açık yerlerdeki protesto gösterilerinden uzak durulması” çağrısında bulunuldu.

‘RİYAD VE WASHINGTON AYNI GEMİDE’

Reuters, ABD ile Suudi Arabistan’ın Kudüs ‘aynı gemide oldukları’nı belirtirken, Dört Filistinli yetkili, Prens’in, Trump ve damadının 2018 yılının ilk yarısında açıklamaya hazırlandıkları bu planla ilgili olarak Filistin lideri Mahmud Abbas ile de görüştüğünü kaydetti.

Bir Filistinli yetkili Prens’in kasım ayında Riyad’da yapılan görüşmede ‘Ebu Mazen’ olarak da bilinen Abbas’a, “Sabırlı ol, iyi haberler alacaksın. Barış süreci devam edecek” dediğini aktardı. Trump’ın da Abbas’a “Hoşuna gidecek bazı tekliflerim olacak” dediği belirtiliyor.


BEYRUT’TA PROTESTOCULAR ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE GİRMEK İSTEDİ

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta ise ABD Büyükelçiliği çevresinde çatışmalar yaşandı. Filistinli ve Lübnanlı göstericiler, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto etmek üzere Lübnan’da bulunan ABD büyükelçiliği etrafında toplandı.

Göstericilerin Büyükelçiliğe girmek istemesi üzerine polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Çöp bidonlarını ateşe veren, barikat kuran ve lastik yakan öfkeli kalabalığa polis göz yaşartıcı gaz ile saldırdı. Göstericilerden bazıları gazdan etkilendi. (DIŞ HABERLER)

Beyrut

ÖNCEKİ HABER

'Her iki kadından biri şiddete maruz kalıyor'

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa