10 Aralık 2017 07:36

İsveç'te ABD ve İsrail'i protesto eylemleri düzenlendi

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması İsveç'te protesto edildi. Bazı eylemlerde protestoların nefret söylemine varması tepki çekti.

İsveç'te ABD ve İsrail'i protesto eylemleri düzenlendi

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç'te ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve İsrail'in gösterilere kanlı saldırıları başkent Stockholm olmak üzere değişik yerleşim birimlerinde protesto edildi.

Kudüs Komitesi'nin çağrısı ile  Humlegården Parkı'nda dün saat 13.00 sularında bir araya gelen kitle, ”Kahrolsun ABD emperyalizmi”, ”İsrail'i boykot et”, ”Yaşasın özgür Filistin” gibi ABD ve İsrail'i kınayan sloganlar atarak ABD ve İsrail büyükelçiliklerine doğru yürüyüşe geçti.

Eylemde Filistin bayraklarının yanı sıra Türk bayraklarının da taşındığı ve Türkiyelilerin eyleme güçlü bir şekilde katıldıkları gözlendi. İsrail ve ABD bayraklarının yakıldığı eyleme 2 bine yakın kişi katıldı.

Göteborg, Malmö, Uppsala, Karlskrona illerinde de ABD ve İsrail'i protesto gösterileri düzenlendi. Karlskoga ilinde düzenlenen gösteride Trump ve Netanyahu'nun resimleri ateşe verildi. Polis, sinagoglar ve Yahudi cemaatine ait bina ve derneklerin önlerinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

NEFRET SÖYLEMLERİ İÇİN SORUŞTURMA

Cuma günü Malmö'de düzenlenen gösteride Yahudilere yönelik ırkçı sloganlar atılması tepkilere neden oldu. Filistinli örgütler ve İslami kuruluşlardan bazıları yaşananları kınarken polis de, göstericiler hakkında  nefret ve halkın bir bölümünü tehdit etme suçlarından soruşturma başlattığını açıkladı.

"Yahudilere ateş edeceğiz" şeklinde slogan atılmasına Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve siyasi parti temsilcileri de tepki gösterdi. ”Toplumumuzda tehdit, nefret ve antisemitizme yer yok” diyen Wallström, "Yahudilere yönelik şiddeti teşvik etmek tiksindirici ve kesinlikle kabul edilemez" şeklinde konuştu.

Wallström, şiddeti teşvik eden sloganları atanların belirlenmeleri halinde yargı karşısına çıkarılacaklarını da söyledi.

SİNAGOGA SALDIRI

İsveç

Alınan tüm önlemlere rağmen cumartesiyi pazara bağlayan gece saat 01.30 sularında kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından Göteborg ilindeki bir sinagoga yanıcı madde atıldı. Binada herhangi bir hasar oluşmazken polis, saldırı ile ilgili kundaklama suçundan soruşturma başlattı.

ÖNCEKİ HABER

Ecce Homo, Minero ve Kudüs

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa