09 Aralık 2017 10:05

Meclis ‘Roboski Katliamı' sözünü ‘kaba ve yaralayıcı' buldu

Meclis Başkanlığı, Roboski Katliamı ile ilgili soru önergesini ‘katliam’ kelimesini ‘kaba’ ve ‘yaralayıcı’ değerlendirerek işleme koymadı.

Meclis ‘Roboski Katliamı' sözünü ‘kaba ve yaralayıcı' buldu

Paylaş

Hayri DEMİR

Meclis Başkanlığı, çoğunluğu çocuk 34 sivilin yaşamını yitirdiği Roboski katliamının tüm boyutlarıyla araştırılması talebiyle HDP'li Aycan İrmez tarafından verilen araştırma önergesi içerisinde geçen "katliam" kelimesini "kaba" ve "yaralayıcı" değerlendirerek işleme koymadı. 

Meclis Başkanlığı, bir süredir iade ettiği önergelerle gündemde. Bu kez de tüm dünyanın katliam olarak kabul ettiği Roboski katliamının araştırılması talebiyle verilen araştırma önergesini işleme koymayarak iade etti. 
 
HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, 28 Aralık 2011'de çoğunluğu çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski katliamının tüm boyutlarıyla araştırılması için 21 HDP'li milletvekillinin imzasıyla bir önerge vererek, Meclis araştırması açılmasını talep etti. Önergesinin gerekçesinde, katliamdan sonra kurulan Meclis Alt Komisyonu'nun çalışmalarının şeffaf ve topluma açık olmaması nedeniyle herhangi bir ilerleme sağlamadığına dikkat çeken İrmez, katliamın halen toplum nazarında uyandırdığı infialin de devam ettiğine ve gerçek faillerin halen açığa çıkartılmadığına işaret etti. Ancak Meclis Başkanlığı önergeyi işleme koymayarak iade etti. Gerekçesi ise yeni bir skandalı beraberinde getirdi.

'KATLEDİLENLER' DEMEK YARALAYICI! 

İrmez'e Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın imzasıyla ulaştırılan iade gerekçesinde, "katliam" ifadelerinin "kaba" ve "yaralayıcı" olduğu kaydedildi. İade yazısında şu ifadelere yer verildi: "Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 67'nci maddesinde Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözlerin varlığı halinde söz konusu yazı veya önergenin düzeltilmesi için sahibine geri verilmesi gerektiği ön görülmüştür. 
 
İlgi önergenizin takdim kısmındaki ‘katledilen...’, ‘Roboski katliamının'; gerekçe özeti kısmındaki, 'Roboski katliamı', gerekçe kısmındaki, 'Roboski katliamının....', '...katliamlar...', '...katledilenler...' şeklindeki ifadeler TBMM İçtüzüğü'nün 67'inci maddesi kapsamında görüldüğünden ilgi önergeniz ekte iade edilmiştir." (Ankara/MA)

Meclis tutanak (MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Euroleague 11.Hafta MVP’si belli oldu: Alexey Shved

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa