09 Aralık 2017 08:30

Mültecileri ‘Ankara 1 saatlik yol’ deyip Adana’ya bıraktılar

İnsan kaçakçıları Suriye’den getirdikleri 53 mülteciyi ‘Ankara buradan 1 saat’ diyerek Adana Ceyhan’a bırakıp kaçtılar

Mültecileri ‘Ankara 1 saatlik yol’ deyip Adana’ya bıraktılar

Paylaş

İnsan kaçakçıları Suriye’den getirdikleri 53 mülteciyi ‘Ankara buradan 1 saat’ diyerek Adana Ceyhan’a bırakıp kaçtılar

Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan ilçesine getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip, indirdikten sonra kayıplara karıştı.

Ülkelerindeki savaş ortamından kaçmak isteyen 10'u Iraklı, 43 ü Suriyeli 53 kişi, kimliği belirsiz insan kaçaklarıyla, Ankara'ya gitmek için kişi başı bin dolara anlaştı. Aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 53 kişiyi Suriye'de otobüse dolduran insan kaçakçıları, yasa dışı yoldan Türkiye'ye soktu. 53 kişiyi Adana'nın Ceyhan ilçesinde otobüsten indiren kaçakçılar, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta, bizden bu kadar. Bundan sonra kendi imkanlarınızla gidin" deyip, ayrıldı. Ne yapacaklarını bilemeyen göçmenler, bulundukları yerden minibüslere binerek Ankara sandıkları Adana kent merkezine geldi. Ellerinde valizler, kucaklarında çocukları ile otogarda etrafa bakan yabancıları görenler polisi aradı. Tercüman aracılığı ile otogardaki polis noktasında ifadeleri alınan göçmenler, "Ülkemizdeki olumsuz şartlardan kaçarak, kendimize yeni bir hayat kurmak istedik. Kişi başı bin dolar para verdiğimiz insanların bizi Ankara'ya götüreceğini sandık. Yolun ortasında bizi bıkarıp kaçtılar" diye ifade verdi.

Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi. Eşi tarafından sakinleştirilmeye çalışılan kadın, oturduğu bankta baygınlık geçirdi. Daha sonra Yabancılar Şube Müdürlüğü polisleri, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüslere bindirdiği 53 kişiyi, İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne götürdü. (DHA) 
 

ÖNCEKİ HABER

BUDO, bazı seferleri iptal etti

SONRAKİ HABER

Krize karşı mücadele panelinde ortak mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa