08 Aralık 2017 19:46

Süper kıta ayrılmasaydı ülkeler böyle gözükecekti

Milyonlarca yıl önce var olan Pangea adındaki süper kıta parçalara ayrılmamış olsaydı günümüz ülke sınırları böyle gözükecekti.

Süper kıta ayrılmasaydı ülkeler böyle gözükecekti

Paylaş

Çin’den Antartika’ya, Kanada, Brezilya ve Hindistan üzerinden hiç suya ayak basmadan yürüyerek geçilebilir miydi?  Ne yazık ki, Pangea süper kıtası çok uzun zaman önce parçalara ayrıldığı için bu artık mümkün değil. Fakat 175 milyon yıl önce yaşayan canlılar bunu başarabiliyordu.  

Arkeofili’de yer alan habere göre, Pangea, geç Paleozoik ve Erken Mezozoik çağlarında var olan bir süper kıtaydı. Pangea süper kıtası, yaklaşık 335 milyon yıl önce tüm kıtaları kapsayan bir kara parçası oldu ve yaklaşık 175 milyon yıl önce parçalanmaya başladı.

Günümüz dünyasının ve kıta kütlesinin dağılımının aksine, Pangea’nın çoğu, güney yarım kürede idi ve Panthalassa adlı bir süper okyanus tarafından kuşatılmıştı.

Pangea, var olan en yeni ve jeologlar tarafından yeniden canlandırılan ilk süper kıtaydı.

PIETROBON İLLÜSTRASYON YETENEĞİ SAYESİNDE

Massimo Pietrobon‘un illüstrasyon yetenekleri sayesinde, 200 milyon yıl önce kıtalar ve ülkeler oluşmadan önce Pangaea’nın günümüz ülke sınırlarıyla nasıl olabileceğini görebiliyoruz.

Pangea’nın kanıtı olarak, Güney Afrika, Hindistan ve Avustralya’da keşfedilen benzer fosiller ve Güney Amerika’nın doğu kıyısı ile Afrika’nın batı kıyıları arasında görülen benzer kaya biçimleri gibi bulgular gösterilebilir. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: 21. Yüzyıl aklın yüzyılı olmak zorunda

SONRAKİ HABER

‘Ağır hasta mahpus Çelikdemir serbest bırakılsın’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa