08 Aralık 2017 18:52

!f İstanbul’un 2018 programı netleşiyor

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 15-25 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da, 1-4 Mart 2017 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek

!f İstanbul’un 2018 programı netleşiyor

Paylaş

15-25 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da, 1-4 Mart 2017 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 2018 programından ilk tüyolar gelmeye başladı. 18 Ocak’ta açıklanacak festival programında, yine yılın beklenen bağımsız filmleri dikkat çekiyor. Bunlar arasında Sean Baker’ın Oscar’a adım adım yürüyen son filmi “The Florida Project”, Rungano Nyoni’nin ödüllere doymayan draması “I Am Not a Witch” ve John Cameron Mitchell’ın punk rüyası “How to Talk to Girls at Parties”, festival mutfağından sızan ilk filmler oldu.

‘MASUMİYETİN VE YAŞAMIN ŞARKISI GİBİ’

!f İstanbul

Sean Baker’ın yılın en iyileri listesinden düşmeyen son filmi “The Florida Project”, İstanbul’da ilk kez !f İstanbul’da seyirciyle buluşacak. Çoğu Amerikalının düşünmek ve hatta görmek istemeyebileceği hayatlara odaklanan filmleriyle tanınan, mikro bütçeli hikaye anlatımının ustası Sean Baker’ın 6 yaşındaki Moone ve arkadaşlarının gözünden zorlu ve çıkışsız görünen yetişkinler dünyasını anlattığı film, ‘2017’nin en iyileri’ listelerinin de vazgeçilmezlerinden. “Florida Project”; amatör çocuk oyuncuların perdede adeta ışıldayan performansları ve Willem Dafoe’nun Oscar’a göz kırpan oyunculuğuyla da heyecan uyandıran, enerjik ve renkli bir film.

NEİL GAİMAN UYARLAMASI PUNK FİLMİ!

!f İstanbul

!f İstanbul’un Türkiye prömiyeriyle karşılayacağı filmlerinden “How to Talk to Girls at Parties” ise, ilk filmi “Hedwig and the Angry Inch”ten (2001) bu yana, “Shortbus” (2006) ve “Rabbit Hole” (2010) gibi farklı denemeleriyle karşımıza çıkan, John Cameron Mitchell’ın son filmi. ‘Sandman’, ‘The Good Omens’ gibi kült romanların yaratıcısı Neil Gaiman’ın kısa öyküsünden uyarlanan film, ’70’lerin sonundaki Londra’da geçiyor ve Sex Pistols’ın büyüsüne kapılmış bir grup gencin müzik ve aşkla dolu dünyasını anlatıyor. Elle Fanning ile Alex Sharp’ın başrolünde olduğu, Nicole Kidman’ın ise Punk Kraliçesi Boadicea’yı canlandırdığı film, Sandy Powell’ın kostüm tasarımı ve özellikle soundtrackiyle yılın en sıra dışı yapımlarından biri olmaya aday.

CADILAR KAMPINDA BİR ÇOCUK

!f İstanbul

Türkiye’de ilk kez gösterilecek !f İstanbul filmlerinden bir diğeri ise, Zambiya’da büyücülükle suçlanan bir kızın trajik hikayesini hiciv dolu bir dille ve büyüleyici bir güzellikte anlatan, yılın ödüllere doymayan İngiliz bağımsızı “I Am Not a Witch”. Rungano Nyoni’nin ilk yönetmenlik denemesiyle Cannes’da merhaba dediği, ardından BFI London, Sundance gibi önemli festivallerin de programlarından eksik etmediği bu çarpıcı film, seyirciyi Zambiya ve Gana’da halen var olan cadılar kamplarının kapılarını aralıyor ve büyüyle suçlanan, kaçtığı takdirde bir keçiye dönüşeceği korkusuyla bir cadı kampında zorla tutulan dokuz yaşındaki bir kız çocuğun yaşadıklarını anlatıyor. Variety’nin “Ender rastlanan bir ilk film cesareti. Heyecan verici!” diyerek 5 yıldız verdiği “I Am Not a Witch”, batıl inançlar, kadın kaçakçılığı ve düşmanlığına, hicvi elden bırakmayan büyülü gerçekçi bir bakış sunuyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kemalbay: Tüm engellemeler korkudan

SONRAKİ HABER

Kabine toplantısı sonrası İbrahim Kalın açıklama yapıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa