08 Aralık 2017 18:02

‘İnsan haklarında Türkiye tablosu vahim'

İzmir Barosu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘İnsan haklarında Türkiye tablosu vahim'

Paylaş

İzmir Barosu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla İzmir Barosu Konferans Salonu’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Baro Başkanı Av. Aydın Özcan insan hakları ve demokrasi için demokratik kitle örgütleri ve meslek örgütlerine güç birliği çağrısı yaptı. 

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 69. yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yapan İzmir Barosu, OHAL ve KHK süreçlerinin toplumun bir çok kesiminde mağduriyetleri ve hukuksuzluğu  artırdığına dikkat çekti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gündeme gelen OHAL-KHK süreciyle, “özel bir rejime” geçildiğine de vurgu yapılan açıklamada özellikle yargı mensuplarının güvenceden yoksun kılındığı ve baskı altında kararlar almaya zorlandığına dikkat çekildi. 

Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin artarak devam ettiğini belirten Özcan yaptığı açıklamada “Basın yayın organlarına yansıdığı kadarı ile bu yıl içerisinde 365 çocuk önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybetmiş, 267 kadın erkekler tarafından katledilmiş, yüzlercesi fiziksel şiddete maruz kalarak yaralanmıştır” dedi.

İş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü olan Türkiye’de iş cinayetlerinin bitmek bilmediğini söyleyen Özcan ”İşyerlerinde sağlık ve iş güvenliği açısından etkin denetim mekanizmaları işletilmelidir” dedi. 

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 4 SIRA GERİLEDİK’

Sınır Tanımayan Gazetecilerin yayımladığı 2017 dünya basın özgürlüğü endeksine de atıf yapan Özcan “Türkiye, geçen yıla göre 4 sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155’inci sırada yer almıştır” şeklinde konuştu. Özcan ayrıca Türkiye’de 212 gazete çalışanının cezaevinde olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin 2.9 milyon kişiyle dünyada en fazla sayıda mülteci ağırlayan ülke olduğuna da dikkat çeken Özcan “Temel insan hakkı olan iltica hakkına saygının geliştirilerek sürdürülmesi, pratikte karşılaşılan zorlukların ve özellikle avukatların mültecilere erişiminde karşılaşılan engellerin kaldırılarak adalete erişimlerinin sağlanmasında Baromuzun son derece etkili çalışmaları bulunmaktadır” dedi.

TAHİR ELÇİ UNUTULMADI

İzmir Barosu yaptığı açıklamada  Tahir Elçi’yi de hatırlattı.  Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “28 Kasım 2015 tarihinde Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare’nin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin failleri aradan geçen iki yıla rağmen bulunamamıştır. Bu durum yargı sürecinin adilane işleyeceği konusunda kamuoyunda ciddi kaygı uyandırmaktadır. Bu nedenle tüm sorumluları ortaya çıkarmaya yönelik etkin ve kapsamlı bir soruşturma yapılarak, adil bir yargılama ile cezasızlığın önüne geçilmelidir.” Trump’ın Kudüs kararına da tepki gösterilen açıklamada son olarak demokrasi ve insan hakları için güç birliği çağrısı yapıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Zaman davasında 3 tahliye

SONRAKİ HABER

Varşova Konferansı: İsrail ile normalleşme zirvesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa