08 Aralık 2017 16:00

Cizre TOKİ'lerinde mülteciler düşük ücretle çalıştırılıyor

Cizre'de yapımı devam eden 3'üncü etap TOKİ konutlarında, Suriyeli mülteciler düşük ücretle, güvencesiz çalıştırılıyor.

Paylaş

Cihan ÖLMEZ  

Resmi rakamlara göre, işsizliğin yüzde 29 olduğu Cizre'de yapımı devam eden 3'üncü etap TOKİ konutlarında, Suriyeli mülteciler düşük ücretle, güvencesiz çalıştırılıyor. 

Şırnak'ın Cizre ilçesinde inşaat çalışması başlatan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Suriyeli mültecileri düşük ücretle, sigortasız çalıştırıyor. 104 milyon 320 bin ihale bedeli ile Mustafa Ekşi İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile Bilser İnşaat Mühendislik Ltd. Şti. ortaklığında yapımı süren Bozalan Köyü yolundaki 3’üncü etap konutların 22 Aralık’ta hak sahiplerine teslim edilmesi öngörülüyor. 

40-45 TL’YE GÜVENCESİZ ÇALIŞTIRILIYORLAR

Özel güvenlik tarafından korunan inşaatta, 40-45 TL arasında bir yevmiyeyle çalıştırılan ve birçoğu Rakka’dan geldiği belirtilen mülteciler sağlık güvencesi ve iş güvenliğinden yoksun.

GÖRÜNTÜLENMELERİ YASAK!

Şantiyelerde kurulan barakalarda kalan mülteci işçiler, dikkat çekmesin diye kent merkezine getirilmediği anlatıldı. Bazı mülteciler ise kaçak konumunda olduğu ve mülteci kamplarına gönderilmemek için inşaat alanı dışına çıkamıyor. Göçmen işçilerin çalışma ve barınma koşullarının görüntülenmesi ve görüş alınması, güvenlik görevlileri tarafından “yasak” gerekçesiyle engelleniyor.

KENTTEKİ İŞSİZLİK YÜZDE 29

Resmi rakamlara göre işsizlik oranının yüzde 29 olduğu kentte yaşayan yurttalar ise, göçmen işçilerin ucuza çalıştırılmasının kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiriyor. Taşeron firmaların göç etmek zorunda kalmış insanları sömürerek, kendilerini de cezalandırdığını belirten Cizreliler, bunun iç göçe neden olduğunu söylüyor. (Cizre/MA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dursun Özbek'ten transfere ilişkin açıklama geldi

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa