08 Aralık 2017 11:33

13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 'olumlu tutum' indirimi

Diyarbakır Kulp'ta 13 yaşındaki zihinsel engelli çocuğa cinsel istismarda bulunan 19 yaşındaki İ.T.'nin cezasına 'iyi hal indirimi' uygulandı.

13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 'olumlu tutum' indirimi

Paylaş

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 2 yıl önce 13 yaşındaki zihinsel engelli çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 66 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 19 yaşındaki İ.T.'ye verilen 11 yıllık hapis cezasına duruşmalardaki "olumlu tutum ve davranış" gerekçesiyle indirim uygulandı.

Kulp'ta yaşayan 35 yaşındaki M.Y., 28 Mart 2015 günü zihinsel engelli kızı N.Y'yi boş bir inşaatta, elinde bıçak olan İ.T. ile birlikte gördü. Kız çocuğunun annesinin geldiğini gören İ.T., olay yerinden kaçarken, çocuk ve ailesi polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Şikayet üzerine gözaltına alınan İ.T., tutuklanırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Hazırlanan iddianamede sanık İ.T.'nin, 'Çocuğun cinsel istismarı' ve 'Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 21 yıldan 66 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Şüphelinin "15 yaşından küçük mağduru 2 kez bıçakla tehdit ederek, cinsel istismarda bulunduğu belirtilen iddianamede, İ.T.'nin beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumdaki mağduru cinsel amaçla hürriyetinden yoksun bıraktığı" da kaydedildi.

İddianamenin kabulünün ardından tutuklu sanık İ.T.'nin yargılaması Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 11 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan sanık İ.T., cinsel istismarın 13 yaşındaki zihinsel engelli çocuğun rızasıyla yaşandığını öne sürdü.

ANNESİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

Mağdurun annesi M.Y. ise şikayetçi olmadığını belirterek, "Ben herhalde yanlış gördüm. Kızımı ve sanığı evimin yukarısında gördüğümde çıplak değillerdi. Orada ne yaptıklarını bilmiyorum. Kızım zihinsel özürlüdür. Kızım ve sanığı soyunuk vaziyette görmedim. Şikayetçi değilim"diye konuştu.

'AĞABEYİMDEN KORKTUĞUM İÇİN AİLEME ANLATMADIM'

Mağdur N.Y. de, sanığı bir düğünde tanıdığını belirterek, "Arkadaşımın evinden dönerken kolumdan tutarak zorla tepeye götürdü. Bıçak gösterdiği için karşı koymadım ve yardım istemedim. Çünkü korkmuştum... Cinsel istismarda bulundu. Sonraki gün sanığı yolda görünce uzaklaşmaya başladım. Yanıma gelerek bıçak gösterdi, 5 lira para uzattı. Kabul etmeyince beni orada bir inşaatın içine götürdü. Kendisine istemediğimi söyledim. O sırada annem geldi..." gibi açıklamalarda bulundu.

N.Y. içine hap atılan suyla uyutulduğunu ve istismara uğradığını da açıkladı ve "Ağabeyimden korktuğum için aileme anlatmadım" dedi.

CEZA İNDİRİMİ VE BERAAT KARARI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık İ.T.'yi 'Çocuğun cinsel istismarı' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından önce 11 yıl hapis cezasına çarptırdı. "Sanığın duruşmada olumsuz bir tutum ve davranışının görülmediğini" söyleyen ve bunu "lehine hafifletici neden" kabul eden mahkeme cezayı 9 yıl 2 aya düşürdü.

Mahkeme sanığın benzer suçlamanın yer aldığı ikinci eylemi ile ilgili ise suçun yasal unsurları oluşturmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

'ÇOCUĞUN RIZASINA İTİBAR EDİLEMEZ'

Mahkeme gerekçeli kararda, 15 yaşından küçük mağdurun akıl zayıflığı bulunduğunu belirterek, mağdurun ifadesinde birden çok çelişki bulunduğu kaydetti. Sanığın, eylemini bıçakla tehdit ederek işlediğine ilişkin kesin ve inandırıcı delil olmadığı belirtilen kararda, İ.T.'nin 15 yaşından küçük mağduru cinsel amaçla başka bir yere götürdüğü, cinsel istismar suçunu işlediğini belirtilerek, "15 yaşından küçük olması nedeniyle rızası olsa da mağdurun rızasına itibar edilemez" denildi. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye, Swarm'dan en çok yer bildirilen ülke oldu

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa