08 Aralık 2017 10:46

İsveçli siyasetçi: Türkiye'de tutuklanmakla tehdit edildik

Demirtaş'ın duruşmasını izleyen İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, medyaya açıklama yapmaları halinde tutuklanmakla tehdit edildiklerini söyledi.

İsveçli siyasetçi: Türkiye'de tutuklanmakla tehdit edildik

Paylaş

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın duruşmasını izlemek için Türkiye'ye gelen İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, polisin basın toplantısı yapmalarına izin vermediğini ve medyaya demeç vermeleri halinde tutuklamakla tehdit ettiğini söyledi.

İsveç'in en yüksek tirajlı Aftonbladet gazetesine açıklamalarda bulunan Sjöstedt, mahkeme binası önünde çok sayıda donanımlı polis, TOMA’lar ve bariyerler bulunduğunu ve kendilerinin duruşmayı izlemelerine izin verilmediğini belirtti.

Polisi tutumunu ”Medyaya konuşmaya başladığımızda bize medyaya açıklama yaparsak gözaltına alacaklarını söylediler” diyerek aktaran Sjöstedt, mahkeme binası önünde gergin bir ortamın oluştuğunu söyledi. 

Demirtaş'la pek çok kez görüştüğünü hem siyasi hem de kişisel arkadaşlığı olduğunu söyleyen Sjöstedt, ”O sempatik ve sakin bir kişi. Kesinlikle yalnız bırakmayacağız. Çok açık ki Türkiye de onu tutuklamak için bir neden olmadığını biliyor ve bu nedenle bizim duruşmalara girmemizi engelliyor” dedi.

Sjöstedt, HDP'nin açık ve büyük bir sol parti olduğunu, Kürtlerin haklarını savunduğunu belirterek ”Erdoğan'ın Türkiye'de demokrasiyi ihlal etmeye başladığında ilk hedefi oldu. HDP liderlerinin tutuklanmalarının nedenleri Kürt sorununun barışcıl çözümü için siyasi açıklamalar yapmaları ve Erdoğan'ı eleştirmeleri” şeklinde konuştu.

Duruşmalara katılmalarına izin verilmemesine tepki gösteren Sjöstedt, diğer HDP üye ve yöneticilerinin tutuklanma riskiyle karşı karşıya kaldırdıklarını hatırlatarak HDP ile dayanışma içinde olduklarını ve dayanışmayı sürdüreceklerini söyledi.

İsveç'ten Ankara'ya giden ve duruşmayı izleyecek heyet içinde Sjöstedt'in yanı sıra Sol Parti Milletvekili Yasmine Posio Nilsson, Sosyal Demokrat İşçi Partisi milletvekilleri Eva-Lena Jansson ve Yılmaz Kerimo da yer alıyordu. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da yolcu otobüsü kaza yaptı: 6 yaralı

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa