California'daki yangın kontrol altına alınmaya başlandı

California'daki yangın kontrol altına alınmaya başlandı

ABD'nin California eyaletindeki yangın söndürme çalışmalarının hava şartlarının yumuşaması nedeniyle hız kazandığı belirtildi.

ABD’nin California eyaletinde 5 gündür devam eden yangınları söndürme çalışmaları, hava şartlarının yumuşaması ile hız kazandı. Los Angeles’a ulaşan yangınlar sebebiyle 110 bin kişi evlerini terk etti. Yüzlerce ev yandı.

Yangına, bine yakın itfaiyeci ekibiyle karşı konulmaya çalışılıyor. Kuru ve sert şekilde esen rüzgarlı hava, yangının geniş bir alana yayılmasına neden oluyor.

Lüks Bel-Air mahallesine ulaşan yangının halen kontrol altına alınamadığı belirtiliyor.

California

ABD sinema endüstrisinin merkezi ve en büyük ikinci kenti olan Los Angeles’ın meşhur caddelerinden bu kez korkunç yangının görüntüleri paylaşılırken bölgede evi olan ünlü isimler de sosyal medya hesaplarından yaşananları aktarıyor.

BBC’nin haberine göre bu isimlerden biri olan Şarkıcı Lana Del Rey, twitter hesabı aracılığıyla, "Interstate 405'te ilerliyorum ve arabamın üzerine küller düşüyor" mesajını paylaştı.

Aynı karayolu üzerinde akşam saatlerinde ilerleyen bir araçtan çekilen görüntü 24 saat içinde 300 binden fazla kere paylaşıldı.

Eyaletin şarap üretimi ile bilinen Napa vadisini de içine alan bölgede Ekim ayında çıkan yangınlarda en az 10 kişi yaşamını yitirmişti.

2017 yılı, California'da yangınlar açısından en yıkıcı yıl oldu. Toplam 8 bin 762 yangın çıkarken 4 bin 916 kilometrekareden fazla alan yandı. Toplam 3.3 milyar dolarlık maddi hasar oluşurken 44 kişi hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Aralık 2017 11:48
www.evrensel.net