07 Aralık 2017 15:06

Finlandiya’da bağımsızlığın 100. yılında Nazi eylemi

Finlandiya'da ırkçı gruplar, ülkenin bağımsızlığının 100. yılında eylem yaptı. Antifaşistlerse karşı eylemler düzenledi.

Finlandiya’da bağımsızlığın 100. yılında Nazi eylemi

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’da geçtiğimiz hafta mahkemenin yasakladığı Kuzey Direniş Hareketi (NMR) ve diğer Nazi, ırkçı gruplar, ülkenin bağımsızlığının 100. yıl dönümü dolayısıyla başkent Helsinki'de polis koruması altında gösteriler düzenledi.

Irkçılık karşıtları da, Nazileri protesto etmek karşı gösteri düzenledi. Yoğun güvenlik önlemleri alan polis, çatışmaların çıkmasını önledi ancak yumurta atmak ve kavga çıkarmakla suçlanan çoğunluğu Nazi 10 kişiyi gözaltına aldı.

Antifaşist grupların çağrılarıyla “Nazisiz Helsinki” parolasıyla düzenlenen gösteri saat 15.30 sularında Hagnes’te başladı. Daha sonra Hesperia Parkı’na doğru yürüyüşe geçen ırkçılık karşıtları, yürüyüş boyunca “Sokaklarımızda Nazileri istemiyoruz” ve “Kahrolsun faşizm” gibi yabancı düşmanlığını ve Nazileri kınayan sloganlar attı.

Hesperia Parkı’nda düzenlenen ve bir açık hava konseriyle sonuçlanan gösteriye polise göre bin, gösteriyi izleyen “Tanık Vatandaşlar” arasında bulunan Sosyal Demokrat Partili yerel politikacı Thomas Wallgren'e göre 2 bin 500 kişi katıldı.

Finlandiya

Saat 16.00 sularında 450 ırkçı, polis koruması altında Kohti Vapautta’dan Narinken Centrum’a doğru yürüyüşe geçti. Bir süredir ortalıkta görünmeyen Odin’in Askerleri adlı ırkçı grubun NMR’nin “Özgürlük Yürüyüşü” parolasıyla düzenlendiği gösteride yer aldığı gözlendi. “Tanık Vatandaşlar” gösteriye NMR’den 320, Odin’in Askerleri'nden 80 kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

Bu arada NMR’nin yürüyüşüne katılmak için gemiye binmek isteyen 24 Nazi, gemi kaptanı tarafından gemiye alınmadı. Viking Lines adlı gemi şirketinin İletişim Şefi Johanna Boier-Svahnström, yolcuların güvenliği nedeniyle Nazilerin gemiye binmelerine izin vermediklerini söyledi.
Suomen Sisu adlı ırkçı ve yabancı düşmanı grup da, saat 18.30 sularında Tölö Meydanı’ndan mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Irkçıların yürüyüşü sırasında kaldırımlarda bekleyen ırkçılık karşıtları, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığı kınayan sloganlar attı.

Helsinki Polisi, göstericiler arasında çatışmaların yaşanmadığını ancak olaylara karışan 10 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

ÖNCEKİ HABER

Almanya’da SPD’nin ‘hükümet’ ve ‘muhalefet’ açmazı

SONRAKİ HABER

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa