Özgür Müftüoğlu: Asıl sessiz kalsak suçlu olurduk

'Bu suça ortak olmayacağız' adlı bildiriyi imzaladıkları için yargılanan barış akademisyenlerinin davasını Özgür Müftüoğlu ile konuştuk.

07 Aralık 2017 10:52
Son Güncellenme Tarihi: 07 Aralık 2017 11:58
Paylaş

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisini imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” iddiasıyla haklarında dava açılan ve 7 buçuk yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istenen 150’yi aşkın akademisyenin yargılama takvimi başladı. 689 sayılı KHK ile Marmara Üniversitesinden ihraç edilen ve hakkında dava açılan Akademisyen Özgür Müftüoğlu, Fatih Polat'ın hazırlayıp sunduğu 5 Dakikada'ya konuk oldu, barış akademisyenlerinin yargılandığı davayı anlattı.

İDDİANAME TEK, DAVALAR AYRI

Yargılama sürecine ilişkin bilgi veren Özgür Müftüoğlu, “Bu suça ortak olmayacağız, metnini imzaladık. 1,5 sene sonra hakkımızda dava açıldı. Tek bir iddianame var, herkese aynı iddianame gönderiliyor. Fakat ayrı ayrı davalar açıldı. Dolayısıyla yargılanan yaklaşık 150 kişi de ayrı ayrı yargılanıyor” dedi.

İddianamenin ortak olmasına rağmen davaların ayrı ayrı açılmasını eleştiren Müftüoğlu, “Tek tek açılmasının genel nedeni yalnızlaştırmak. Bu davanın kitlesel bir harekete dönüşmesini engellemek istiyorlar. Bu arada da farklı savunmalar almayı da umuyorlar. Bu şekilde bizleri de bölmeyi hedefliyorlar. Çünkü biz birlikte barış istedik. Davaların birleştirilmesi yönündeki tüm taleplerimiz reddedildi” dedi.

301’DEN YARGILAMA İZNİ VERİLDİ

Adalet Bakanlığı’nın metne ilişkin açıklama yapan 4 akademisyen için 301’den dava açılması izni verdiğini de dile getiren Akademisyen Müftüoğlu, “1,5 yıldır da ses seda yoktu. Bu iznin verildiğini de öğrenmiş olduk. Yani biz ‘terör propagandası’ suçuyla yargılanırken, onlar 301’den yargılanacaklar” açıklamasında bulundu.

‘SESSİZ KALSAYDIK SUÇ OLURDU’

Kendilerine yöneltilebilecek bir suç bulunmadığını söyleyen Özgür Müftüoğlu, “Biz düşünceyi ifade etme özgürlüğünü kullandık. Burada bir suç yok. Biz akademisyenler olarak hukuksuzluğa dikkat çekip yürütmeyi uyardık. Hiçbir nedenle suç unsuru bulunmadığını, hatta görevimizi yaptığımızı düşünüyoruz. Hatta buna sessiz kalsaydık o zaman suçlu olacağımıza inanıyoruz” dedi.

Dava süreciyle dağılan akademisyenlerin yeniden bir araya geldiğini söyleyen Müftüoğlu, “Biz aslında uzun süredir bu konudan kopmuştuk ve herkes ayrı ayrı duruyordu. Bu noktada savcıya teşekkür etmek gerekir. Bizi tekrar bir araya getirerek, konuyu gündeme taşıdı. Aynen ilk dönemdeki gibi bir aradayız. Sadece imzacı akademisyenler de değil, öğrencilerimiz, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, sendikalar buradaydı. Barış talebinin yargılanmasının ne kadar anlamsız olduğunu burada bir kez daha dile getirmiş olduk” açıklamasında bulundu. (EVRENSEL WEB TV)

ÖNCEKİ HABER

LeBron James attı, Cavaliers üst üste 13. kez kazandı

SONRAKİ HABER

Üvey babasının döverek ölümüne neden olduğu Esma toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa