Esentepe Mahallesi’nde yapılan parselasyon protesto edildi

Sultangazi Kent Savunması üyeleri, Sultangazi Belediyesinin Esentepe Mahallesi’nde yaptığı parselasyon işlemini belediye binası önünde protesto etti.

06 Aralık 2017 15:50
Paylaş

“Evimize, mahallemize sahip çıkıyoruz. Parselasyon değişikliği kararı geri çekilsin” pankartı açan yaşam savunucuları ve mahalle halkı “Evlerimize dokunmayın”, “İBB elini Sultangaziden çek” dövizleri taşıdı. 

Belediye binası önünde yapılan açıklama da, “Sultangazi Belediyesi’nin almış olduğu Parselasyon Değişikliği Kararına göre Esentepe Mahallesi sakinlerinin arsalarında küçültmeler ve bölünmeler gerçekleşecek. Bölünen ve küçülen arsalar değersizleşip, kullanım alanı kısıtlanacak. Bu parselasyon değişikliği halkın evini gasbetmek ve barınma hakkımızı yok etmek anlamına gelmektedir” denildi.

Sultangazi Belediyesi’ne parselasyon değişikliğinin iptali için dilekçeler verildiği  ama kimi dilekçelerin kabul edilmediği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gittik. Bir görüşme sağlanana kadar belediye önünde bekledik. Verilen halk toplantısı sözü de tabii ki tutulmadı. BIMER'e yazdığımız şikayet dilekçelerine de dönüş sağlanmadı.  İtirazlarımızın ardından davalar açarak hukuki mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız! Sultangazi’de, özellikle Esentepe ve Gazi mahallelerinde var olan rant projeleri 
mahallelere yeterince zarar vermektedir. Karayolu tüneli çalışmasında ve taş 
ocaklarında patlatılan dinamitler evlerimizde ciddi çatlaklar oluşturduğu gibi, mahalle 
sakinlerinde kalıcı solunum hastalıklarına neden olmaktadır.”

Esentepe yaşayan yurttaşlar olarak ranta izin verilmeyeceği vurgulanan açıklamada: “Parselasyon değişikliğinin iptalini talep ediyoruz. Sultangazi Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi rant için değil halk için çalışmalıdır! İstanbul’a, şehre ve doğaya söylemlerinin, günah çıkarmaların ortalığı kapladığı, mahalle konseptine dönüş çağrılarının en yüksek perdeden seslendirildiği bu günlerde, Sultangazi ilçesinde olanlar yerel yöneticilerin ve iktidarın samimi olmadığını gözler önüne sermektedir” denildi.

Açıklamanın ardından yaşam savunucularının bir kısmı belediyedeki toplantıya katıldı ve tepkilerini dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gökçek’in Demir Kafesi'ne 6. kez yürütmeyi durdurma

SONRAKİ HABER

Aydın'da akıma kapılan elektrikçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa