06 Ağustos 2012 13:56

İHD, İzmir’deki cezaevlerinin incelenmesini istiyor

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Şakran Cezaevinde ve Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevinde yaşanan olumsuzlukları bir basın toplantısı düzenleyerek bir kez daha dile getirdi. İHD Meclis insan hakları komisyonundan acil olarak İzmir Şakran Cezaevine ve Kırıklar 2 No’lu F tipi Cezaevine heyet gönderilmesini talep etti.İSTEK DIŞI SEVKLER YOĞUNLAŞ

İHD, İzmir’deki  cezaevlerinin  incelenmesini istiyor
Paylaş


İSTEK DIŞI SEVKLER YOĞUNLAŞTI
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube Sekreteri Ahmet Alagöz tarafından okunan basın metninde, son 6 ayda cezaevinde yaşanan olumsuzluklar üzerine İHD’ye gelen; kötü muamele, sağlık sorunları, disiplin cezaları, istek dışı sevkler konusunda şikayetlerin oldukça yoğunlaştığı dile getirildi.
Cezaevinden basına ve İHD’ye ulaşan şikayetleri sıralayan Alagöz,  beş yıldızlı otel olduğu iddia edilen cezaevlerinde sağlık personelinin bulunmadığını, çoğu zaman ağrı kesici ile tedavi yapıldığını ve kelepçeli tedavi dayatmasını kabul etmeyen mahpusların disiplin cezası aldıklarını söyledi.
 

PROVOKATİF UYGULAMALAR SÖZ KONUSU
Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevinden gelen şikayetlere değinen Alagöz, “1. Müdür Necmi Üçler’in hukuk dışı ve provokatif uygulamaları mahpusların uğramış olduğu hak ihlalleri endişe vericidir. Adalet Bakanlığı bu cezaevinde istenmeyen olaylara neden olmak istemiyorsa derhal Necmi Üçler’i görevinden almalıdır. Şakran, Kırıklar 1-2 No’lu Cezaevlerinde mahpusların hak arama konusundaki her türlü savunmaları disiplin cezası olarak geri dönmektedir. Öyle ki, mahpuslar disiplin cezalarını takip etmekte zorlanmakta, yıllardır aileleri ile görüşememekte, telefon hakkını kullanamamakta, mektup yazamamakta, ortak alanları kullanamamakta” dedi.8 maddelik bir sonuç metnini açıklayan Alagöz;  “İlimizdeki cezaevlerinde mahpusların aldığı nefes bile neredeyse disiplin cezası olarak dönmektedir. Meclis İnsan Hakları Komisyonundan acil olarak ilimizdeki Şakran Cezaevine ve Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevine heyet gönderilmesini talep etmekteyiz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

UNİCEF’ten okul öncesi eğitim projesi

SONRAKİ HABER

Peri Vadisinde gözaltılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...