06 Aralık 2017 15:04

Atina'da Grigoropulos’un anma töreni için polis alarmda

Atina'da, 9 yıl önce polis tarafından öldürülen öğrenci Aleksis Grigoropulos'un ölüm yıl dönümünde polis alarmda

Atina'da Grigoropulos’un anma töreni için polis alarmda

Paylaş

15 yaşındaki Grigoropulos’un polis tarafından öldürülmesinin dokuzuncu yıldönümü dolayısıyla Atina’da polis alarma geçti.

6 Aralık 2008 yılında Yunanistan'ın başkenti Atina’nın Eksarhia bölgesinde E. Korkoneas adlı polis gençlere ateş etmiş, kurşunlardan biri Aleksandros Grigoropulos’un kalbine saplanmıştı. Genç öğrencinin hayatını kaybetmesi üzerine Atina başta olmak üzere bütün ülkede büyük protesto gösterileri düzenlenmiş, Atina günlerce savaş alanına dönmüş ve olaylar gitgide büyüyünce ordunun yardımı istenmişti. 

Yaşanan olayın bugün yıldönümü olması sebebiyle düzenlenecek anma protestoları için Atina’nın merkezinde polis alarma geçti ve otobüs ve troley seferlerinde değişiklikler yapıldı. Alınan önlemler kapsamında metro istasyonlarının merkezde olan durakları, saat 12.00’den 16.00’ya kadar kapalı tutulacak.

2008'de Londra, Berlin, Lefkoşa, New York, Venedik ve İstanbul olmak üzere dünyanın birçok şehrinde polis şiddetini protesto eden gösteriler düzenlenmişti. Eleftherotipia gazetesinin o günlerde yazdığı habere göre Atina’da 50 milyon avroyu aşan hasarlar kaydedilmiş, 374 küçük ve 40 büyük dükkân, 16 banka şubesi, üç sinema binası hasar görmüştü. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Istranca'da köylüler taş ocağı istemiyor

SONRAKİ HABER

İvan Vasilyeviç Babuşkin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa