06 Aralık 2017 14:45

Istranca'da köylüler taş ocağı istemiyor

Istranca'da taş ocağı istemeyen köylüler bilgilendirme toplantısını protesto etti: Tozdan ölmek istemiyoruz.

Istranca'da köylüler taş ocağı istemiyor

Paylaş

Kırıkkale'nin Vize ilçesinde Istranca Ormanları'nın eteğine özel firma tarafından kurulması planlanan taş ocağının bilgilendirme toplantısı, köylüler ve yaşam alanı savunucularının protestoları nedeniyle iptal edildi. Köylüler, taş ocağı istemediklerini dile getirerek, doğayı koruyacaklarını söyledi.

Vize'de, Istranca Ormanları'nın eteğinde bulunan Okçular köyünün Beşkaynaklar mevkiinde kurulması planlanan taş ocağı için şirket ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, köylüleri bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğini duyurdu. Taş ocağına karşı çıkan köylüler ile yaşam alanı savunucuları Okçular köyü kahvesi önünde toplanarak eylem yaptı. Vize Doğa İnsan Yaşam Derneği üyeleri ile köylüler ellerinde, "Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz", "Taş ocağına hayır", "Tozdan ölmek istemiyoruz", "Köyümüze dokunma" yazılı dövizler açıp, sloganlar attı.

Protesto ve tartışmalar üzerine bilgilendirme toplantısı iptal edildi. Köylüler muhtar Erdoğan Özdemir'e de taş ocağını istediği gerekçesiyle tepki gösterdi.

'ISTRANCA'DA BİR TAŞ OCAĞINA DAHA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Vize Ziraat Odası Başkanı ve Doğa İnsan Yaşam Derneği Başkanı Alpay Erker, Istranca Ormanları'nın taş ocaklarıyla katledilmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Erker, "Taş ocakları yapımında 25 dekarı geçtiği için bilgilendirme toplantısı yapılması gerekiyor. Firma ve bakanlık yetkilileri burada toplantı yapmak için geldi ama köylü istemediği için toplantı yapılamadı. Bu yer Okçular ve Akpınar köylerinin içme suyunun olduğu yer. Bizim buradan çıkan suyumuz böbrek hastalarına iyi geliyor, tedavi amaçlı kullanılıyor. Bu toplantı Vize'de yapılabilirdi ama yetkililer burada az insan olduğu için köyde yapıp, oldubittiye getirmeye çalıştılar. Bu engelleme nihai sonuç değildir. Burada mevcut taş ocakları zaten köylüye büyük zarar veriyor. Istranca'ya bir taş ocağı yapılmasına daha izin vermeyeceğiz" dedi.

Köylerinin yanı başındaki Istranca Ormanları eteklerine kurulan taş ocaklarının kendilerine yeterince zarar verdiğini söyleyen köylüler, bazı evlerin duvarlarının çatladığını anlattı. Köylülerden Medide Efe, "Taş ocakları kamyonlarının geçmesi nedeniyle evimin duvarları çatladı. Arabalar çok ses çıkarırken evlerimizin içi de tozla doluyor. Doğamız katlediliyor, insanlarımız kanser oluyor. Mevcut taş ocağının kapanmasını isterken bir yenisinin daha yapılmasını istemiyoruz" diye konuştu. Toz yüzünden evini sattığını söyleyen Habibe Çeliktaş da "Taş ocağı istemiyoruz. Her gün toz toprak içinde yaşıyoruz. Doğa, ağaçların kesilmesi ve dinamit patlatılması sonucu katlediliyor. Çocuklarımız korkuyor. Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz" ifadelerini kullandı. (Kırklareli/DHA)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD, Fırat Nehri'nin batısından silindi

SONRAKİ HABER

Çöp ithalatını itiraf eden Bakan Kurum ithal edilen miktarı açıklamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa