Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi Yılmaz Güney'i andı

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi Yılmaz Güney'i andı

Kocaeli'de KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen'in düzenlediği etkinlikte Yılmaz Güney'in cezaevi arkadaşları Güney'le olan anılarını anlattı.

KESK'e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) düzenlediği gece ile Yılmaz Güney'i andı.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği'nde (KYÖD) düzenlenen etkinlikte Yılmaz Güney'in cezaevi arkadaşları anılarını anlattı. Etkinlik, Yılmaz Güney'in hayatını anlatan kısa bir belgeselle başladı. Ardından moderatörlüğünü Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş’un yaptığı söyleşide Güney’in cezaevi arkadaşları Araştırmacı Yazar Hakkı Gümüştaş ve Nevzat Yüce anılarını paylaştı.

‘KEŞKE DAHA FAZLA BİRLİKTE KALSAYDIK’

Cezaevi arkadaşlarından Araştırmacı-Yazar Hakkı Gümüştaş, Yılmaz Güney’i anlatmanın zor olduğunu ve anlatacağı çok şeyinin olduğunu belirtti. Güney’in “Beni olduğum gibi anlatın” sözünü hatırlatan Gümüştaş, “1972 yılında cezaevine girdiğimde görmüştüm Yılmaz Güney’i. Çocukluğumuz ve gençliğimiz hep Yılmaz Güney’le geçmişti. Selimiye’de görünce çok şaşırdım. O zamanlar ‘Acaba bizimle konuşacak mı?’ diye meraklanırdık” ifadelerini kullandı. Güney'in ‘Selimiye Üçlüsü’nün son kitabı olan Salpa’nın yazılış hikayesinden bahseden Gümüştaş, “Salpa’nın ne kadar ilginç bir kitap olduğunun her geçen gün farkına varıyorum. Bu kitabı yazarken çok eleştirmiştim o zamanlar ama sonrasında daha iyi anladım, aslında çok güzel bir iş yapmış” dedi. Salpa dahil Güney’in bütün kitaplarını yeniden bastıklarını söyleyen Gümüştaş, “2.5 sene birlikte kaldık. Keşke 10 sene kalsaydım” diye konuştu.

MESUT KARA: SİNEMANIN AKIŞINI DEĞİŞTİREN ADAM

Sonrasında konuşan Nevzat Yüce sözlerine Güney’le o dönem yıldızlarının çok barışık olmadığını belirterek başladı. Yılmaz Güney’in kendisinin önderi olduğu bir devrimci hareket düşündüğünü ve buna yoğunlaştığını belirten Yüce, “Biz eleştiriyorduk bunları, sinema alanında devam etmesi gerektiğini düşünüyorduk” dedi. Güney’in en önemli dönemlerinin cezaevinde geçtiğini ama yine de boş durmadığını belirten Yüce, cezaevinde ‘Güney’ dergisinin çıkarılış sürecinden bahsetti.

Etkinlik, konukların soruları ve cevaplarıyla son buldu. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net