06 Aralık 2017 10:42

Hal işçilerine asgari ücret bile çok görülüyor

Diyarbakır’da sebze halinde çalışan işçiler uygunsuz iş koşullarından yakınarak, asgari ücreti dahi alamadıklarını dile getirdi. 

Hal işçilerine asgari ücret bile çok görülüyor

Paylaş

Çalışma hayatının zorlu koşulları, sigortasız çalışmak zorunda bırakılan işçiler kayıt dışı çalıştıkları için çoğu zaman asgari ücreti almakta dahi zorlanıyor. Diyarbakır Sebze Hali’nde çalışan işçiler, sabah 03.00’te işbaşı yapıyor. Aralıksız en az 12 saat çalışan işçilerin hiçbir güvenceleri yok. Yaptıkları iş karşılığında ücret alabilen işçilerin hepsi ekonomik zorluklardan dert yanıyor. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırına denk gelen asgari ücreti alabilmek için saatlerce çalışan işçiler, son dönemlerde yaşanan ekonomik krizle birlikte pazardaki durgunluğun kendilerini de etkilediğini vurgulayarak, sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

‘YETKİLİLER DUYARSIZ’

Yaklaşık 25 yıldır Diyarbakır Sebze Hali’nde işçilik yaparak geçim mücadelesi veren Aslan Yılmaz (46), zorlu koşullarını bir bir sıralayarak, “Sigortasız çalıştırılıyoruz. Ankara’yı aradım durumu bakanlığa bildirdim. Benden patronumun ismini ve adresini istediler. Ben de kendilerine isim vermeme gerek yok hale gelirseniz zaten halin tamamı sigortasız işçi çalıştırıyor dedim. Ne gelen var ne de ilgilenen. Ben şimdi bu malı indirirken arabadan düşersem ne olacak? Sigorta yok hiçbir güvence yok. Çoluğum çocuğum ortada kalacak” diyerek, içinde bulunduğu durumu özetledi. 

'20 YILLIK İŞÇİNİN BİR GÜN SENELİK İZNİ YOK’

Ücretlerin düşüklüğünden şikayet eden Yılmaz, yaklaşık 15 yıldır doğru dürüst ücretlerine zam yapılmadığını ifade etti. 7 kişilik ailesine halde işçilik yaparak bakmak zorunda kaldığını dile getiren Yılmaz, “5 çocuğum var. Geçimimi sağlayamadığım için oğlum okulu bıraktı yanımda çalışıyor. 2000 yılında markette çalışırken sigorta girişi yaptırdım; ama bugün ödeyemiyorum. Kiralar çok yüksek buradan aldığım paranın büyük bölümünü kiraya veriyorum. Asgari ücret vermelerine de razıyım ama o da yok. 20 senedir bu halde işçilik yapıyorum daha bir gün senelik izin kullanmadım. Hiçbir hakkımız yok” dedi. 

‘DIŞARIDA SOBA YAKARAK ISINMAYA ÇALIŞIYORUZ’

7 yıllık işçi Kenan Evrem (34), siyasilerin seçim dönemlerinde verdikleri vaatlere değinerek, “Seçim döneminde gelip ‘bütün sorunlarınızı halledeceğiz’ diyorlar. Seçim bitiyor gidiyorlar Ankara’da oturuyorlar. Bir şey yaptıkları yok. Akşama kadar zehirleniyoruz dışarıda soba yakarak ısınmaya çalışıyoruz. Memleket yaşanmaz bir hal almış akşam 7’den sonra sokaklar polis araçlarından geçilmiyor. Evimizden çıkmakta tereddüt eder hale geldik. Türkiye’de ne kadar düşük kalite ürün varsa Diyarbakır Hali’ne gönderiyorlar. İnsanımız zaten ikinci sınıf muamelesi görüyor. Bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum” ifadelerini kullandı.  

‘ASGARİ ÜCRETİ DAHİ ALAMIYORUZ’

Ekonomik krizin yaşandığını belirten Evrem, “Cumhurbaşkanı her gün ekonomi süper diyor ama bize yansıyan bir şey yok. Kişi başı düşen milli gelir 11 bin dolar olmuş diye güya müjde veriyor ama bin 404 lira olan asgari ücreti dahi alamıyoruz burada. Bir kamyon mal gelirse indir, 50 lira al, yoksa da enseyi ufala git eve, ne olacak bu hal? Ekmeğe zam gelmedi diyorlar 400 gramlık ekmeğin 200 grama düşürüldüğünden bahsetmiyorlar” sözleriyle ekonomi politikalarına tepki gösterdi.  

‘ALLAH’A EMANET YAŞIYORUZ’

Milletvekillerinin aldığı yüksek meblağlara tepki gösteren Evrem, “Meclis’te hiç konuşmayan milletvekiline 22 bin lira maaş ödeniyor. Oy verip Meclis’e gönderiyorsun onu da tutup cezaevine atıyorlar zaten. Gidip derdimizi dinletebileceğimiz bir vekil de kalmadı. Ne sigorta var ne başka bir güvence Allah’a emanet yaşıyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.  

‘HERŞEYE ZAM GELİYOR ÜCRETLERİMİZE YOK’

20 yıldır işçi olarak çalışan Nizamettin Eşme (35), halden kazandıkları paranın artık geçimlerini sağlamaya yetmediğini dile getirerek, “Trilyonlarla oynuyorlar hamalın 10 lirasının peşine düşmüşler. 20 yıldır bir günlük sigortam dahi yatırılmamış. Her şeye zam geliyor ama hamalın ücretine bir lira zam yapılmıyor. Bir gün izin yapsak onu yevmiyeden düşürüyorlar. 24 saat boyunca çalıştığımız günler oluyor” şeklinde konuştu. (Diyarbakır/MA) 
 

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’de ev işçisi olmak: Düşük maaş, fazla mesai

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa