‘Haksız ders ücreti’ alana ceza yok

‘Haksız ders ücreti’ alana ceza yok

2010 yılında Balıkesir Eğitim Sen Şubesi’nin “haksız ders ücreti” alındığına dair açtığı soruşturma iki yıl sonra tamamlanabildi. Fakat suçlu bulunan kişiler, hâlâ görevlerinin başındalar.Eğitim Sen Balıkesir Şubesi, 22 Ekim 2010 tarihinde Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Turhan Demirta

2010 yılında Balıkesir Eğitim Sen Şubesi’nin “haksız ders ücreti” alındığına dair açtığı soruşturma iki yıl sonra tamamlanabildi. Fakat suçlu bulunan kişiler, hâlâ görevlerinin başındalar.
Eğitim Sen Balıkesir Şubesi, 22 Ekim 2010 tarihinde Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Turhan Demirtaş ve Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Özenci’nin ek ders ücretlerinde usulsuzlük olup olmadığının incelenmesi ile ilgili başvuruda bulundu. Başvurulan valilik makamı konuyla ilgili ön inceleme başlattı. Soruşturma ise şikayet dilekçesinin verildiği tarihten 495 gün sonra tamamlandı. Soruşturma sonucunda Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Turhan Demirtaş, 15 Eylül 2006 ve 31 Aralık 2010 tarihleri arasında haftalık 18 saat ücret alması gerekirken kendisine kamu görevlilerinin de iştirakiyle, haftalık 30 saatlik ücret aldığı için suçlu bulundu. Eğitim Sen’in soruşturmalar sonucunda suçlu bulunan kişilerin yargılanmasını isteme talebi ise Bigadiç Kaymakamlığı tarafından reddedildi. Bunun üzerine sendika bu yolsuzluğun cezasız kalmaması için Bursa Bölge İdare Mahkemesine başvurdu.
Mahkeme, kamu zararına sebebiyet veren kamu görevlilerinin yargılanması için soruşturma oluru verdi. Şu anda kamu görevlilerinin yargılanması işlemleri Bigadiç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Eğitim Sen Balıkesir Şubesinden yapılan açıklamada davanın hassasiyetle takip edileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, “4 yıl boyunca kamu zararına sebebiyet veren, Bursa Bölge İdare Mahkemesi kararıyla yargılanmaları yönünde haklarında karar verilen görevleri gereği Bigadiç İlçe Milli Eğitimi en üst düzeyde temsil eden kamu görevlileri hâlâ görevlerinin başındadır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net