06 Aralık 2017 03:26

TİS tartışmaları: Arçelik işçileri ‘Grevle çözeriz’ diyor

Türk Metal'in 'Gerekirse greve çıkılır' açıklamasını değerlendiren Arçelik işçileri 'Biz zaten bu işin grevle çözüleceğini söylüyoruz' diyor.

TİS tartışmaları: Arçelik işçileri ‘Grevle çözeriz’ diyor

Paylaş

Ankara Sincan OSB’de bulunan Arçelik fabrikasında toplusözleşme tartışmaları sürüyor. İşçiler arasındaki en yoğun tartışma ise sendikanın tavrı. 5 yıldır Arçelik’te çalışan bir işçi, fabrikada herkesin bunu konuştuğunu, temsilcilerin her yerde süreç ile ilgili bilgi verdiğini söyledi. Şube başkanlarının bantları dolaşarak işçilere süreci anlatmasını olumlu bulduğunu söyleyen işçi, 8-4 vardiyasının yemek molasında yemekhanede çatal ve bıçak eylemi yaptıklarını anlattı. Sendikanın şimdilik zam talebinin arkasında duruyor gibi gözüktüğünü ve kendilerinden istenen her şeyi yaptıklarını belirten işçi, “Umarım bunca söylemleri kuru gürültü olmaz. Yine bir satış sözleşmesi imzalamazlar” dedi.

‘SÖZLERİNİ TUTSUNLAR!’

Montaj bölümünden konuştuğumuz bir işçi ise Perşembe günü işyerlerinden kol kola çıkarak eylem yapacaklarını aktardı. Daha önceleri de servise binmeme, sakal bırakma, düdük çalma, çatal bıçak eylemleri yaptıklarını hatırlatan işçi, bunların patronlara göz dağı vermediğini söyledi. Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın “arabulucuda anlaşamazsak greve çıkarız” sözlerine ilişkin ise “Biz zaten bu işin grevle çözüleceğini söylüyoruz. Sözlerini tutsunlar. Namusları üzerlerine söz verdiler.  Bu seferde geçen dönemlerdeki gibi olursa kimin yüzüne bakacaklar. O zaman ortalık fena karışır” dedi.

OHAL’DE GREVİ YAPTIRMASINLAR BAKALIM!

Bir başka montaj işçisi de “Bu iş grevle çözülür, biz yüzde 38 istiyoruz” dedi. Her şeye zam geldiğini, çoluk çocuk sahibi olduklarını anlatan işçi, şöyle devam etti: “Arkadaşlarla aramızda sohbet ediyoruz. Greve çıksak OHAL var, polis gelir grevi yaptırtmazlar bize diyenler oluyor. Yaptırmasınlar bakalım, neyi yaptırmıyorlar? Hani OHAL teröristler içindi. Biz terörist miyiz?” Yapacakları bir grev yasaklanırsa bir dahaki seçime işaret eden işçi, “130 bin işçi ailesiyle, akrabasıyla milyonlar yapar. Biz de bir daha iktidar yaptırmayız” diye konuştu.

SENDİKA İŞ YAVAŞLATMA DİYOR, İŞÇİ GREVE HAZIR

İşçiler, sendikacıların ilerleyen süreçte “iş yavaşlatma, molaları 10 dakikadan 30 dakikaya çıkartmak gibi” eylemlerin yapılabileceğini söylediğini belirterek “Bize bu işlerin tam katılımlı olması, bantta çalışan arkadaşınız olursa onları ikna etmemiz gerektiğini söylüyorlar. İşçiler bu duruma çok sinirleniyor. Biz zaten her şeye hazırız. Grev, iş yavaşlatma, her şey... Biz vazgeçmeyiz tam katılımlı da olur. Siz  kendinize bir bakın” dediler. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şırnak'taki madenlerde aile boyu ölüm

SONRAKİ HABER

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde kafe yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa