06 Ağustos 2012 13:33

Bala yeni standart

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Yeni Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nin bal sektörüne ve üretilen ballara belli bir kalite getirmesi bekleniyor. Balın tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi aşamalarında taşıması gereken ö

Bala yeni standart
Paylaş

Tebliğe ‘Kara kovan balı’ ibaresinin de eklendiğini anlatan Güven, yeni değişikliğe göre etiketlerde “1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemelidir” ifadesinin yer alacağını vurguladı. Güven, “Hammadde ambalajı üstünde Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan işletmeye ait hammaddenin kaynağını işaret edecek TÜRKVET kayıt sisteminden alınan işletme numarası bulunacak. Süzme çiçek balı akışkan olmayan kıvamda kontrollü koşullarda kristalize edilmesi halinde krem bal, kendiliğinden kristalize olması halinde kristalize bal adıyla piyasaya arz edilebilecek” diye konuştu.
Balda taklit ve tağşişi yani içine başka bir madde karıştırmayı önlemek amacıyla tebliğde istenen prolin miktarının artırıldığını söyleyen Güven, sözlerini şöyle sürdürdü; “Balda proteinlerin belirlenmesi, doğal veya yapay olup olmadığı açısından ve beslenme yönünden önem taşımaktadır. Balda yaklaşık olarak 15 çeşit aminoasit olmakla birlikte en önemlisi ve fazla olanı prolindir. Prolin arılar tarafından bal oluşumu sırasında bala aktarılan ve taklit ve tağşişli ballarda değeri Türk Gıda Kodeksi’ne uymayan aminoasit anlamını geliyor. Kodekste istenen değerleri artırılıp; 180 mg/kg dan 300mg/kg çıkarılmış. Bu değer; kanola, ıhlamur, narenciye, lavanta ve okaliptüs ballarında 180mg/kg, biberiye, akasya ballarında ise 120mg/kg olmuştur.” (SAMSUN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul’un elektriği yeniden satışta

SONRAKİ HABER

Borç borçla kapatılıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...