İstanbul’un elektriği yeniden satışta

İstanbul’un elektriği yeniden satışta

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkilileri, Boğaziçi, Gediz ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Bölgeleri’nin özelleştirilmesi için ilana çıktı.Akdeniz Elektrik Antalya-Burdur-Isparta illerinin, Gediz Elektrik İzmir ve Manisa’nın, Boğaziçi Elektrik ise İstanbul Avrupa yakasınının dağıtımını kapsıyor.Boğ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkilileri, Boğaziçi, Gediz ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Bölgeleri’nin özelleştirilmesi için ilana çıktı.
Akdeniz Elektrik Antalya-Burdur-Isparta illerinin, Gediz Elektrik İzmir ve Manisa’nın, Boğaziçi Elektrik ise İstanbul Avrupa yakasınının dağıtımını kapsıyor.
Boğaziçi ve Gediz elektrik dağıtım bölgelerinin önceki özelleştirme ihalesi Ağustos 2010’da, Akdeniz elektrik dağıtım bölgesininki ise Aralık 2010’da gerçekleştirilmişti.
Ancak söz konusu dağıtım bölgeleri için teklif veren yatırımcıların, yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle ihaleler iptal edelmişti.
İhale tarihinde oluşan fiyatlar, sektör uzmanları ve katılımcı firmalar tarafından yüksek bulunmuş; yatırımcılar, ihale ortamı sebebiyle fizibilitelerin üstünde yapılan teklifler, global ekonomik konjonktür ve finansman bulmada yaşanan sıkıntılar gibi nedenlerle işletme hakkını devralamamıştı.
(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net