Tunca ve Mahir neden hapiste?

Tunca ve Mahir neden hapiste?

Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’in tutuklu yargılandığı 6 gazetecinin davası öncesi çağrı yapan gazeteciler, “#TuncaVeMahirNedenHapiste” diye sordu.

Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’in tutuklu yargılandığı 6 gazetecinin davası öncesi Çağlayan’a çağrı yapan gazeteciler, “#TuncaVeMahirNedenHapiste” diye sordu. Gazeteciler, “Tunca ve Mahir gerçekleri haber yaptılar, gazetecilik yaptılar, gazetecilik suç değildir!” dedi. 

RedHack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait mailleri haberleştirdikleri için tutuklu yargılanan Diken Eski Haber Editörü Tunca Öğreten ve BirGün Gazetesi Çalışanı Mahir Kanaat ile tutuksuz yargılanan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik, Muhabiri Metin Yoksu, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Haber Müdürü Derya Okatan ve Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın davası bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

Gazeteciler duruşma öncesinde sosyal medyada #TuncaVeMahirNedenHapiste kampanya başlatarak duruşmaya çağrı yaptı. Öğreten ve Kanaat’in Silivri’den SEGBİS ile bağlanacağı duruşmayı izleyemeye çağıran gazeteciler, “Halkın haber alma hakkı temel bir haktır. Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat bu hakkı karşılık beklemeden savunanlardan oldular. Tunca ve Mahir gerçekleri haber yaptılar, gazetecilik yaptılar, gazetecilik suç değildir!” dedi.

TGS: SAAT 10.00’DA ÇAĞLAYAN’DAYIZ

Duruşma öncesi bir açıklama yayınlayan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ise, Tunca ve Mahir’e özgürlük için Çağlayan’dayız” dedi. TGS açıklamasında “Meslektaşlarımız, kendilerini çeşitli terör örgütleriyle ilişkilendirmeye çalışan iddianameyi geçen duruşmada olduğu gibi bir kez daha çürütecek, hukuk çiğnenerek özgürlüklerinden mahrum bırakılmalarının yanlışlığını anlatacak.Bizler de Çağlayan Adliyesinde onların yanında olacağız. Halkın doğru haber alabilmesi için mücadele eden, mesleğini ve onurunu satmayan bu arkadaşlarımızın yanında olmak hepimizin görevi. Bütün gazetecileri bugün 10.00’da Çağlayan Adliyesine çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

2017 ARALIK AYINDA HANGİ GAZETECİLER MAHKEMEYE ÇIKACAK?
 

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Aralık 2017 09:07
www.evrensel.net