Papaz Emmanuel Momoh'un elması 6,5 milyon dolara satıldı

Papaz Emmanuel Momoh'un elması 6,5 milyon dolara satıldı

Emmanuel Momoh adlı papazın, Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'da çıkardığı elmas, New York'ta düzenlenen açık artırmada 6,5 milyon dolara satıldı.

Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone, elmas madenleri bakımından oldukça zengin topraklara sahip. Geçtiğimiz mart ayında, madende çalışan Emmanuel Momoh adlı papaz, 706 karatlık bir elmas buldu. Uzmanlar elmasın bugüne kadar dünya üzerinde çıkartılan en büyük 14'üncü elmas olduğunu belirtti. Elmas ayrıca Sierra Leone'da o zamana kadar bulunan en büyük 2. elmastı. Elmas Momoh tarafından Sierra Leone Devlet Başkanı Ernest Bai Koroma'ya teslim edildi. Vergileri düşürüldükten sonra elmasın gelirini elde etme hakkına sahip papaz, geliri, oldukça yoksul olan ülkedeki kalkınma projelerinde kullanılması için vereceğini ilan etti.

709 karatlık devasa elmas New York'ta düzenlenen açık artırmada 6,5 milyon dolara satıldı. "Barış elması" olarak adlandırılan bu kıymetli taşı Graff Diamonds adlı mücevher şirketinin sahibi Laurence Graff satın aldı. 

GELİRİN YARISI KORYARDU KÖYÜNE

BBC’nin haberine göre, bu satıştan elde edilen gelirin yaklaşık yarısı olan 3,8 milyon dolarlık kısmının, taşın çıkarıldığı Koryardu köyünün kalkınması için yapılacak altyapı projelerinde kullanılacak. Eğer doğruysa projeler arasında köye temiz su ve elektrik getirilmesinin yanı sıra yol, hastane, yeni konut ve okul inşaası da yer alıyor. 

Sierra Leone hükümeti, daha önce düzenlenen açık artırmada ulaşılan 7,8 milyon dolarlık teklifi çok düşük bularak reddetmişti.

ASLANLI DAĞLAR ÜLKESİ

Portekizliler ülkeye, bölgede bol miktarda aslan bulunmasından dolayı aslanlı dağlar veya aslanlı sıradağlar anlamına gelen Sierra Leone ismini vermişlerdir.. Komşusu Liberya gibi özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından kuruldu (1791'de Freetown'u kurdular). İngiliz sömürgeciliğinden sonra 1961'de bağımsız hale geldi. Elmas madenleri bakımından oldukça zengin bir ülke olan Sierra Leone, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri. Batılı sömürgecilerin 1990'lardan 2002'ye kadar kışkırttığı iç savaş sonucunda ülkede 130 bin kişi öldü. İç savaşta bu değerli taşlar silah alımı için kullanıldığı için  "kanlı elmaslar" adı verilmişti. (DIŞ HABERLER) 

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Aralık 2017 16:54
www.evrensel.net