Örtbas mı edeceksiniz?

Örtbas mı edeceksiniz?

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 27 Mart Pazar günü yapılan YGS (Yüksek Öğretime Geçiş )'de birçok sorunun şifreleme yöntemi ile çözülebildiğinin basına yansıdığını ha

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanlığı’na, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 27 Mart Pazar günü yapılan YGS (Yüksek Öğretime Geçiş )'de birçok sorunun şifreleme yöntemi ile çözülebildiğinin basına yansıdığını hatırlatan Öztürk, KPSS skandalı gibi bunun da örtbas edilip edilmeyeceğini sordu. Öztürk, Çubukçu’ya şu soruları yöneltti:

- Kamuoyuna dağıtılan kitapçık şifreli midir, değil midir? Şifreli ise matematik hariç diğer bölüm sorularının da şifresi var mıdır? Var ise bu şifreler nasıldır?

- Kamuoyuna dağıtılan kitapçığın şifreli olması tamamen tesadüf müdür? Yoksa bilinçli olarak mı şifreli dağıtılmıştır?

- Adaya özgü kitapçık ve cevap anahtarı hazırlanması tam olarak ne kadar zamanda gerçekleşmiştir?

- ÖSYM Başkanı yaptığı açıklamadaki gibi her adaya farklı soru kitapçığı basıldıysa soru kitapçığı kadar cevap anahtarı olmamasının gerekçeleri nelerdir?

- Her adaya ayrı kitapçık basıldı ise adayların cevap anahtarları hangi yöntemle nasıl değerlendirilecektir? Bu değerlendirme optik okuyucu ile mi yoksa elle mi yapılacaktır?

- Kitapçığın üzerinde adayın resminin ve adının yazılı olması, olası bir kopyanın önceden hazırlanması ihtimalini kuvvetlendirmez mi?

- KPSS’de olduğu gibi bu son yapılan YGS’de de durum örtbas mı edilecektir? (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net