05 Aralık 2017 14:34

Türkiye'den ABD'nin Kudüs planına tepki

Türkiye'den ABD Başkanı Trump'ın Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma kararına tepkiler geldi.

Türkiye'den ABD'nin Kudüs planına tepki

Paylaş

ABD'nin İsrail'in Tel Aviv kentindeki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve fiilen İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü tanıma kararına Türkiye'den tepkiler geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmada "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımlama yönündeki haberler için üzüntümü iletiyorum. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir.  Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken, her gün zulümler sürerken İsrail'e destek olarak böyle bir kararın alınması sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına vurulmuş ağır bir darbedir. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dönem başkanı olarak bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Böyle bir adım atılırsa İİT zirvesini İstanbul'da toplayacağız. Sadece bununla kalmayacağız, bu liderler zirvesi ile çok önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını hareketlendireceğiz. Zira, sıradan bir olay değil. ABD bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? Bu adım diplomatik ilişkilerimizi İsrail'le koparmaya kadar gidebilir" dedi.

ÇAVUŞOĞLU: ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI

Arnavutluk'ta konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Bugünlerde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıyacağına ve Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağına dair haberler çıkmaktadır. Umarız bu haberler doğru değildir. Bu bilgiler yanlıştır. Aksi taktirde böyle bir adım sorunun çözümüne katkı sağlamayacağı gibi bölgedeki kırılgan yapıyı daha da kırılgan bir hale getirecek, daha da tehlikeli bir hale getirecek barış yerine kaos gelecektir. Çözüm süreci tamamen ortadan kalkacaktır ve böyle bir adım her şeyden önce uluslararası hukuka ve uluslararası anlaşmalara aykırıdır. Bu adım BM’nin 1947 kararına aykırıdır. ‘Ben süper gücüm BM kararını tanımama’ derseniz o zaman BM gibi bir örgüte de ihtiyacımız yok demektir. BM kararlarını herkesten önce BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin uygulaması gerekiyor, saygı göstermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, “Burada bir tek çözüm vardır o da iki devletli çözüm.  Yan yana iki bağımsız devlet. Doğu Kudüs'ün başkent olduğu ve 1967 sınırlarıyla  bağımsız bir Filistin devleti ve İsrail devleti. Bölgeye barış ve huzur ancak  böyle gelir” dedi.

Tüm kesimlerin böyle bir adımdan rahatsız olacağını kaydeden Dışişleri Bakanı, “Şimdiden tüm dünyada büyük bir rahatsızlık var sadece İslam dünyasında değil. Hristiyan dünyasında da büyük bir rahatsızlık var. Esasen Musevilerin birçoğunda da rahatsızlık var. Çünkü Kudüs tüm dinlerin, 3 dinin esasen kutsal mekanıdır ve buna herkesin saygı göstermesi gerekir. Şunu da söylemek isterim herkes sussa Türkiye Cumhuriyeti olarak biz susmayız doğruları söyleriz, yanlışların karşısında oluruz. Tekrar temenni ederim ki böyle bir karar alınmaz, dolayısıyla bu sorunun çözümüne odaklanırız. ABD gibi bir ülkeye de esasen bu yakışır.”

TRUMP'IN SEÇİM VAADİYDİ

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası boyunca Kudüs'ü başkent olarak tanıma konusunda kararlı olduğunu söylüyordu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Dink davası sanığı: Dink'in öldürüleceğini Ali Öz’e ilettim

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'nda şüpheli çantalardan bilgisayar ve tişört çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa