05 Aralık 2017 11:30

Bilgi saklayan İsveçli Bakan Yüce Divan’a şikayet edildi

İsveç'te BMGK adaylığı sırasında kamuya açıklanması gereken bilgileri gizlemekle suçlanan Dışişleri Bakanı Wallström Yüce Divan'a şikayet edildi.

Bilgi saklayan İsveçli Bakan Yüce Divan’a şikayet edildi

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne adaylığı sırasında kamuya açıklanması gereken bilgileri gizlemekle suçlanan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström Yüce Divan’a şikayet edildi.

İsveç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne 2 yıllığına geçici üye olarak seçilebilmek için yoğun bir lobi çalışması yürüttüğü sırada diktatörlüklerle yönetilen ülkelerden destek almak için taviz verdiği suçlamalarına maruz kalmıştı.

İsveç’in yüksek tirajlı gazetelerinden Dagens Nyheter, dün, kampanya çalışmaları sırasında Dışişleri Bakanlığı’nın paralel bir bilgi sistemi oluşturduğunu ve böylellikle 900 sayfalık bilgileri bakanlığın çalışmaları kapsamından çıkardığını yazdı.

Söz konusu bilgiler kamuya açık bilgiler kapsamına girmediği için istenmesi de söz konusu olamıyor.

Stockholm Üniversitesi Medya Hukuku Profesörü Nils Funke, ”Bunu çok tuhaf buluyorum. Dışişleri Bakanlığı’nın diğer bakanlıklarla birlikte anayasal sorumluğunu ihmal etmesi ilk değil” diğerek bilgilerin kamuoyundan gizlenmesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, bilgilerin kamuoyundan bilinçli olarak gizlediği iddialarının gerçekleri yansıtmadığını, sorunun rutinlerin izlenmemesinden kaynaklandığını öne sürdü. Dışişleri Bakanı Margot Wallström de, yaptığı yazılı açıklamada gelecekte benzeri hataların olmaması için bakanlık hukuk şefine olanları araştırma ve alınacak önlemleri belirleme görevi verdiğini söyledi.

‘TUTUM ANAYASAYA AYKIRI’

Olayı kamuoyunun gündemine getiren Gazeteci Mattias Carlsson, “Kastın var olup olmamasından bağımsız olarak kaydedilen bilgiler kamuoyundan gizleniyor” dedi.

Wallström’ün açıklaması ana muhalefet partisi Moderat’ları da tatmin etmedi. Partinin Dış Politika Sözcüsü Karin Engström, “Kampanya sırasında yapılanları bilinçli olarak kararttığı suçlamalarını reddetmesine rağmen Dışişleri’nin tutumu soru işaretleri ve kaygı uyandırıyor” açıklamasını yaptı.

Moderat Parti, Dışişleri Bakanlığı’nın tutumunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek Yüce Divan’dan Margot Wallström hakkında soruşturma başlatmasını istedi.

İsveç’in Birleşmiş Milletler geçiçi üyeliği adaylığı sırasında açıklık ilkesini yaşama geçirmek için namus sözü verdiğini hatırlatan Engström, hükümetin tam tersini yapmasının İsveç’in inandırıcılığına gölge düşüreceğini söyledi.

Wallström’ün konunun araştırılması için bürokratları görevlendirmesinin yeterli olmadığını söyleyen Engström, “Dışişleri Bakanı tüm kartları masaya koymalı” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Tekirdağ’da kadın cinayeti: İşe giderken öldürüldü

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa