Karabağlar’da kentsel dönüşüm halka rağmen başladı

Karabağlar’da kentsel dönüşüm halka rağmen başladı

İzmir Karabağlar’da halkın açtığı davaya rağmen içinde heyelan bölgesi ve nehir yatağı bulunan boş alanda inşaat çalışmaları başladı.

Metehan UD
İzmir

Karabağlar’da halkın kentsel dönüşüm projesine karşı açtığı davaya rağmen, içinde heyelan bölgesi ve nehir yatağı bulunan boş alanda inşaat çalışmalarına başlandı. Diğer yandan müteahhit şirketleri de belirsizlikten faydalanarak halkı kandırıp tapu vekaleti toplama yarışına girdi.

2012 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilen Karabağlar’ın Cennetçeşme, Limontepe ve Uzundere semtlerindeki yer alan 540 hektarlık alan ile 16 mahalleyi kapsayan bölgede kentsel dönüşüm karmaşası devam ediyor. Beşinci yılına geride bırakan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen projeye halkın itirazları da sürüyor. Son olarak alanın imar planları onaylanmış ancak bölge halkı planlara karşı dava açmıştı. 

Açılan davalarda planın üst ölçekli planlar ile şehircilik ve planlama esaslarına aykırı olduğu yürürlükteki imar kanunu ile örtüşmediği,  bölgeye aşırı yoğunluk getireceği ve  bütüncül olmadığı ileri sürülmüştü.

Açılan davanın sonuçlanmasını beklemeyen bakanlık, ihaleye çıkarak işleri inşaat firmasına devretti. İnşaat çalışmasının başladığı  alanın önemli bir kısmı ise daha önceki planlarda aktif heyelan bölgesi olarak yer alıyordu. Bölgedeki dere yatakları değiştiriliyor ve bir çok arsa da acele kamulaştırılma kararı ile alıkonuldu. Plan içerisinde 1533 yapı stokunun yanı sıra benzin istasyonları, oteller ve büyük ticari merkezler yer alıyor. 

YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYORLAR

Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği Başkanı Süleyman Gür sürecin başından beri halkın yok sayıldığını belirterek “5 yıllık süreçte bir yetkili bile kapımızı çalmadı. Halkın planlama sürecine dahil edilmediği hiç bir planın kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Buradaki vatandaşın kanunlardan doğan hakları yerine getirilerek tapu sorunu çözülmeli. Burada kentsel dönüşüm sistemine uymayan bir plan işletilmek istendi. Amaç insanları korumak değil büyük yatırımcılar için alan açmak. Bunlara karşı da hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Halk yerinde kentsel dönüşüm istiyor” dedi. 

‘VATANDAŞ YOK İNŞAAT ŞİRKETLERİ VAR’

Limontepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Doğan Yüksel de bölgedeki belirsizlikten faydalanmak isteyen müteahhit firmaların tapu vekaleti toplama yarışına girdiğini ekleyen Yüksel, “Bu süreçte vatandaş yok ama inşaat şirketleri var. Halkı ‘güzel olacak’ diyerek kandırmaya çalışıyorlar. Biz vatandaş olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibat kuramıyoruz ama devrede olan şirketler var. Şirketin birinde halkın bilgileri var ve arayarak görüşmeye çağırıyorlar.  Daha öncesinde müteahhit şirketler çok sayıda insanı mağdur etti” ifadelerini kullandı.

www.evrensel.net
ETİKETLER Karabağlarİzmir