05 Aralık 2017 04:22
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Aralık 2017 14:15

Kayyımı samimi bulmayan Apê Naif, Dengbêj Evi'nden ayrıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasının ardından Dengbêj Evi’nden ayrılan Dengbêj Apê Naif, inşaatta çalışarak geçimini sağlıyor.

Kayyımı samimi bulmayan Apê Naif, Dengbêj Evi'nden ayrıldı

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Kürt halkının tarihinde dengbêjlik önemli bir yere sahip. Kürtler acılarını, sevinçlerini, başlarına gelen her olayı dengbêjlerin seslendirdikleri klamlar üzerinden yüzyıllar boyunca kuşaktan kuşağa aktararak bugünlere geldi. Bunlardan sadece biri olan Dengbêj Apê Naif, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasının ardından Kürtlere yönelik kültür sanat alanındaki kurumların kapatılmasından sonra kayyımın politikalarının kendisine samimi gelmediği için belediyeye bağlı çalıştığı Dengbêj Evi’nden ayrıldı. Dengbêjliği Kürtlerin varoluşu olarak nitelendiren Apê Naif, Kürt kültürüne yönelik baskıların olduğunu söyleyerek, “Son nefesime kadar gerek sokakta gerek evde gerek Sur’da nerede olursa olsun klam söylemekten vazgeçmeyeceğim” dedi. 

İNŞAATTA ÇALIŞARAK GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

61 yaşında olan ve bu yaşına kadar hem dengbêjlik yapıp hem de çeşitli işlerde çalışan Apê Naif Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007 yılında açılan Dengbêj Evi’nde dengbejlik yaparak geçimini sağlamaya başlıyor. Geçen yıl Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasıyla birlikte Apê Naif kayyımın Kürtlere yönelik politikalarını beğenmeyerek Dengbêj Evi’nden ayrılıyor. Ara sıra inşaat işlerine giderek ve eş dost yardımıyla geçimini sağlamaya çalışan 4 çocuk babası Apê Naif ile Dengbejliği konuştuk. 

Sur’da sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların yaşandığı dönemde evinden ayrılmak zorunda kalan Apê Naif, daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmasıyla birlikte de dengbêjlik yaptığı Dengbêj Evi’nden ayrıldığını söylüyor. Hem evinden hem de çok sevdiği işinden ayrılmasıyla geçim sıkıntısı çektiğini belirten Apê Naif, Dengbêj Evi’nden ayrılmasını şöyle anlatıyor: “Çatışmalar yaşandığı dönemde evimden çıkmak zorunda kaldım çocuklarımla. Şimdi başka bir yerde kiracıyım. Kayyım atandıktan sonra Dengbej Evi’nden de ayrıldım. Onlarca Kürt kurumu kapatıldıktan sonra Dengbêj Evi’ne dair tutum bana samimi gelmedi, ayrıldım. Bu yaşta amelelik yapmaya gidiyorum, çünkü bir işim yok, gelirim yok, 4 çocuğum var onlar da okuyor. Onlar için inşaatta ustaların eline bakabileceğim, ağır olmayan bir iş varsa yapıyorum, tuğla taşıyorum, harç yapıyorum. Ayda bir ya da iki ayda bir ya iş oluyor ya olmuyor o da. Fakat yaşlı olduğum için de pek beni tercih etmiyorlar olsa yine de yapıyorum tabii.” 

ÇOCUKKEN BAŞLAMIŞ

Çocukken dengbêjleri dinleyip çok etkilendiğini ve böylelikle dengbêj olmaya karar verdiğini belirten Apê Naif, “Çocukken cemaatlerde, kahvehanelerde dengbêjlik yapanlar bir araya gelir klam (uzun hava) söylerdi. Dinlerken beni çok etkilerdi. Ben de ondan sonra dengbêj olmaya karar verdim” dedi. 

‘DENGBÊJLİK TARİHTİR, ASLA KAYBOLMAZ’

“Dengbêjlik, Kürtlerin varoluşudur, kültürüdür” diyen  Apê Naif, “Bu gün dengbêjlik olmasaydı tarihimiz olmazdı. Söylenen her klam, onu söyleyen dengbêj ve o hikayedeki kişileri kim olduklarına, nerede yaşadıklarına dair bilgi veriyor. Yani onları var ediyor. Biz bu gün, bizden önceki dengbejlerin, klamlarını (uzun hava) onlardan buraya getirdik. Bizden sonra gelenler de bunları bir sonraki nesle aktaracak. Bu gün o imkanlar olmasa da ben inanıyorum ki dengbejlik kaybolmaz. Kasetlerden alacaklar, akıllarında tutacaklar ve söyleyecekler. Kimse demesin Dengbej Evi’ndeki dengbêjler gittiğinde ya da  ben gittiğimde dengbejlik bitecek. Bu baskı politikaları yıllardır var buradan sonuç alamaz kimse. Çünkü dengbejlik, tarihtir asla kaybolmaz” dedi. 

‘GENÇLERE DESTEK VERİLMELİ’

Bugün dengbêjlik yapacak gençlerin olduğunu ancak imkan yaratılmadığını dile getiren Apê Naif, “Kürt kültürüne yönelik baskı var. Şimdi yanıma 4 tane genç alıp dengbejlik dersi vermeye kalkışsam, evime ekmek götürürüm fakat kabul edilmez, etmezler. Son nefesime kadar gerek sokakta gerek evde gerek Sur’da nerede olursa olsun klam söylemekten vazgeçmeyeceğim” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Bakanlığın Kırklar Dağı'ndaki yapılaşmaya dair çalışması yok

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa