Türkiyeli 768  devlet memuru Almanya’ya iltica etti

Türkiyeli 768  devlet memuru Almanya’ya iltica etti

Darbe girişimi sonrasında Türkiye’den 768 devlet memurunun Almanya’ya iltica talebinde bulunduğu, başvuralıran yarısının kabul edildiği açıklandı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’den toplam 768 devlet memurunun Almanya’ya gelerek iltica talebinde bulunduğu ve yarısının başvurusunun kabul edildiği açıklandı. 

Sol Parti Federal Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Sevim Dağdelen’in soru önergesine Federal İçişleri Bakanlığı tarafından verilen yanıta göre, gelenlerin 260’sının diplomat pasaportuyla, 508’inin ise üst görevli devlet görevlisi kimliğiyle iltica ettiği belirtildi.

20 Kasım’da hazırlanan verilere göre iltica başvuranlar arasında yakın akrabalar ve çocuklar da bulunuyor. Türkiye’den gelenlerin yarısına Almanya’nın iltica hakkı verdiği belirtildi. Ekim ayında bin 59 kişi gelerek iltica başvurusunda bulundu. Ekim ayında Suriye ve Irak'tan sonra Türkiye, Almanya'da yapılan iltica başvurularında üçüncü sırada bulunuyor.

Verilen yanıtlarla ilgili olarak bir açıklama yapan Dağdelen, "Erdoğan'ın diktatörlüğünden kaçan insanların sayısı giderek artıyor" dedi. İltica hakkının yalnızca üst seviye kamu çalışanlarına tanınmasıyla yetinilmemesi gerektiğine vurgu yapan Dağdelen, bu hakkın "elde ettikleri koruma kotası diplomatlardan düşük olan demokratlar, solcular ve Kürtlere de aynı şekilde" tanınması gerektiğini söyledi.

Dağdelen, Federal Hükümet’e Erdoğan ile yakınlaşma politikasını terk edilerek Almanya'nın Türkiye politikasına yeni bir yön verilmesi gerektiğini söyledi. (Köln/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net