04 Aralık 2017 09:47

Zarrab'ın Dubai planı

Reza Zarrab, çalışanı Sinem Arslan'dan Tahliye olduktan sonra Dubai’de oturum izni için avukatlarla görüşülmesini istediği ortaya çıktı.

Zarrab'ın Dubai planı

Paylaş

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın sanık olarak yargılandığı davada ABD'nin ambargosunu deldiği iddiasıyla tutuklanan ve ardından tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab'ın tutukluyken gönderdiği not ortaya çıktı. Zarrab, çalışanı Sinem Arslan'dan "ABD’de savcılarla işbirliği yapıp tahliye olduktan sonra Dubai’de oturum izni için avukatlarla görüşülmesini" istedi.

Önceki gün gözaltına alınan Zarrab'ın üç çalışanı Sinem Arslan, Regaip Akol ve Mustafa Hacısalihoğlu ABD'deki mahkemeye evrak göndermeye çalışmakla suçlanıyor.

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberi şöyle:

ABD’de görülen davada tanık olan Reza Zarrab’ın Türkiye’deki malvarlığına el konulurken operasyon genişletildi. Zarrab’ın yanında çalışan ve ABD’deki mahkemeye evrak yollamaya çalışmakla suçlanan Sinem Arslan, Regaip Akol ve Mustafa Hacısalihoğlu, önceki gece İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındı. TCK’nın 326/1 maddesindeki “Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahrip eden veya bunlar üzerinden sahtecilik yapan veya geçici de olsa, bunları tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanan, hileyle alan veya çalan...” hükmünden işlem yapılan üç şüpheli İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nde sorgulanırken, Reza Zarrab’ın tutuklu olduğu sırada kimi zaman kendi elyazısıyla kimi zaman da avukatlarının aldığı notlarla kendilerine gönderdiği talimatlar da ele geçirildi.

"AVUKATA DE Kİ..."

Bu notlardan biri, Reza Zarrab’ın kendi elyazısıyla Sinem Arslan’a ABD’deki avukatları aracılığıyla WhatsApp üzerinden yollanmış. Tek sayfalık not, ABD’de savcılarla anlaşan Reza Zarrab’ın cezasını tamamlamasının ardından Dubai’ye yerleşme planı ve bu konuda Dubai’deki avukatı ile görüşme isteğini içeriyor. İşte Hürriyet’in ulaştığı o not: “Sinem, Burada mailden çok açık yazamadım. Dubai’deki avukat Abdurrahman Al Sharif ile görüşüp ileride Dubai’de yaşayabilmem için Dubai’de oturum alıp alamayacağımı. Avukata de ki, Amerika’da savcılarla işbirliği yapıp uzlaşmaya giderse, cezası bittikten sonra Dubai’ye yerleşebilir mi? Amerika’dan direk Dubai’ye deport ettirse oturumumu halledebilir mi? Bütün bunları görüşmek için avukattan randevu iste gidip yüz yüze görüş.” (HABER MERKEZİ)

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

ÖNCEKİ HABER

JES’ler meyve ve sebzenin tadını kaçırdı

SONRAKİ HABER

'Rockçı İmam' Tüzer, belediye başkan adaylığından çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa