06 Ağustos 2012 16:39

Şemdinli’de köyler boşaltılıyor

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde günlerdir devam eden çatışmalar sürerken, 5 köy daha askerlerce boşaltıldı.23 Temmuzda Şemdinli’den 1 kilometre uzaklıkta başlayan ve son olarak Zorgeçit (Gergit), Bigozan alanına kadar, yaklaşık 40 kilometrelik alana yayılan çatışmalar devam ediyor. Savaş uçakları, obüs toplar

Şemdinli’de köyler boşaltılıyor
Paylaş
Sami Yılmaz

23 Temmuzda Şemdinli’den 1 kilometre uzaklıkta başlayan ve son olarak Zorgeçit (Gergit), Bigozan alanına kadar, yaklaşık 40 kilometrelik alana yayılan çatışmalar devam ediyor. Savaş uçakları, obüs topları, en son teknolojiye sahip havan topları, tank ve değişik türden gelişmiş silahlarla günlerdir bölge bombalanıyor. Çatışmaların devam ettiği günden bu yana daha önce boşaltılan Aşağı, Yukarı ve Orta Yiğitler (Nirkulan) köylerinden sonra bu kez de askerler tarafından Rüzgarlı (Rubunus), Güzelkaya (Bigirt), Zorgeçit (Gergit), Moşe, Beyteran ve Tuva köyleri tamamen boşaltıldı. Köylerinin tamamen boşaltılmasından sonra her köyde sadece iki yurttaş eşyalara sahip çıkmak için köyde bırakılırken, eşyalarını dahi almayan yurttaşlar ise köylerini terk etti.
Çatışmalardan sonra ulaşıma kapatılan ve günde 500 ile 1000 aracın geçiş yaptığı Derecik yolu, hâlâ ulaşıma açılmadı. Derecik ile bölgedeki köylerin Şemdinli ilçe merkezi ile olan irtibatı tamamen kesilmiş durumda. Yolun kapanmasından dolayı günlerdir erzak ve gıdanın gitmediği köylerde gıda sıkıntısı baş gösterdi. Köylüler, kendi aralarında gıda sıkıntısını gidermeye çalışırken, çevre köylerden gıda dayanışması başladı.
Çatışmalardan sonra bölgede özellikle savaş uçakları, helikopterler ve karadan yapılan top atışlarından dolayı ilçenin birçok noktasında başlayan orman yangınları da sürüyor. Binlerce dönümlük alanın yandığı bölgede, bazı noktalarda köylüler kendi imkanlarıyla yangına müdahale ederken, yangınların büyük bölümü ise büyüyerek sürüyor.

MASİRO BÖLGESİNE ASKER SEVKİYATI
Şemdinli’nin Masiro bölgesine de önceki akşam 10 helikopterle asker indirildi. Yerel kaynaklar, askerlerin indirme yaptığı bölgede operasyon başlatıldığını belirtirken, bölgede şu ana kadar herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı öğrenildi.

ASKERİ ÜSLERE EŞ ZAMANLI SALDIRI
Öte yandan önceki gece Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kato Dağı eteklerinde bulunan askeri üslere eş zamanlı saldırı gerçekleştirildi. 20 dakika süren çatışmada ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair bilgi edinilemedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Çok yanlış bir söylem'

SONRAKİ HABER

Demirbaş: Şemdinli’deki top seslerini de duyun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...