04 Aralık 2017 08:03

ABD: Kuzey Kore ile savaş ihtimali artıyor

ABD ulusal güvenlik danışmanı HR McMaster, Kuzey Kore ile savaş ihtimalinin arttığını ama silahlı çatışmanın çözüm olmadığını söyledi.

ABD: Kuzey Kore ile savaş ihtimali artıyor

Paylaş

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı HR McMaster, Kuzey Kore ile savaş ihtimalinin her geçen gün arttığını ama silahlı çatışmanın tek çözüm olmadığını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, California'da bir güvenlik konferansında konuşan HR McMaster, Kuzey Kore'nin nükleer tehdidine karşı ABD ve müttefiklerinin mücadele edeceğini kaydetti.

Kuzey Kore, BM yaptırımlarına tepki olarak üç gün önce balistik füze denemesi yapmıştı.
Son denemede füze, önceki testlere kıyasla daha yüksekten uçup Japonya açıklarına düştü.

Kuzey Kore ilk nükleer testini Eylül ayında yapmıştı.

Kuzey Kore'nin son füze denemesinin ABD topraklarına erişebileceği iddiaları üzerine ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), Amerika'nın batı kıyılarına takviye kuvvetler konuşlandırdığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı HR McMaster Cumartesi günkü konferansta Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a atıfla şunları söyledi:

"Bu sorunun çözümü için silahlı çatışmadan başka yollar var. Ama artık bu bir yarış çünkü giderek daha da yaklaşıyor ve çok zaman kalmadı."

ÇİN'E 'PETROL AMBARGOSU UYGULA' ÇAĞRISI

McMaster, Çin hükümetinin de füzelere yakıt takviyesinin engellenmesi için Kuzey Kore'ye petrol ambargosu uygulaması çağrısında bulundu:
"Çin'den Çin'in çıkarları doğrultusunda hareket etmesini istiyoruz ve daha fazla müdahalede bulunmanın Çin'in de çıkarına olduğuna inanıyoruz."

Diğer yandan Kuzey Kore de, Pazartesi günü ortak tatbikat yapmaya hazırlanan Güney Kore ile ABD'yi 'savaş kışkırtıcılığı' yapmakla suçladı.

Kuzey Kore'de iktidar partisinin yayın organı Rodong gazetesinde yer alan baş yazıda "Bu, Kuzey Kore'ye karşı açık ve topyekûn bir provokasyondur ve her an bir nükleer savaşa neden olabilir" dendi.

Kuzey Kore, Perşembe günü fırlattıkları Hwasong-15 füzesinin ABD'nin tümünü vurabileceğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Bahçeli, 2015: Çağlayan’ın rüşvet aldığı kanaatindeyiz

SONRAKİ HABER

Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondan kalkmadan Netflix'e geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa