Kadına şiddet avukatını da vurdu!

Kadına şiddet avukatını da vurdu!

Urfa Ceylanpınar’da kocasından boşanmak isteyen Gülseren A. ve avukatı, mahkeme çıkışı Mahmut A. ve yakınlarının saldırısına uğradı.

Urfa Ceylanpınar’da şiddet gördüğü gerekçesiyle kocasından boşanmak isteyen 44 yaşındaki Gülseren A. ile avukatı ve kardeşi, mahkeme çıkışı eşi Mahmut A. ve yakınları tarafından darp edildi. Gülseren A. ile kardeşlerini öldürmekle tehdit ederek saldıran kişiler polis merkezine götürülerek ifadeleri alınıp serbest bırakıldı. Şiddet gördüğü gerekçesiyle 27 yıllık eşinden ayrılmak isteyen Gülseren A.’nın açtığı boşanma davasının ara duruşması Ceylanpınar Adliyesi’nde görüldü. Mahkemeye kalabalık gelen Gülseren A.’nın eşi Mahmut A. ve yakınları, duruşmanın ardından Gülseren A., tanık Mehmet Ali A. ve avukat Hüseyin Akay’ı iddiaya göre öldürmekle tehdit ederek darp etti. Ceylanpınar Adliyesi önünde yaşanan olayda Mahmut A.’ın da olduğu çok sayıda yakını polis tarafından gözaltına alındı. Ceylanpınar Devlet Hastanesine tedavi olmayan giden Av. Hüseyin Akay’a ise 15 günlük iş göremez raporu verildi. Polis merkezine götürülen kişilerinin ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Kocasının yakınları tarafından darp edilen Gülseren A., koruma talebinde bulundu. Savcılık, Gülseren A.’nın kocası için 3 ay uzaklaştırma kararı verdi. Ancak ölümle tehdit edildiklerini söyleyen Avukat Hüseyin Akay, saldırganların serbest bırakılmasına “kaygılıyız” diyerek tepki gösterdi.

‘POLİSE, SAVCIYA YAPILSAYDI BÖYLE KARŞILANMAZDI’

“Polise, hakime veya savcıya yapılsa basit bir olaymış gibi karşılanmazdı” diyen Av. Hüseyin Akay,“Hakaret ya da basit bir muhalefet dahi kişilerin günlerce gözaltına alınmasına bir gerekçe olabiliyor. 10 kişinin gözaltına alındığı bir durumda toplu bir suç vardır. Bu kişilerin serbest bırakılmasını biz normal görmüyoruz” diye konuşarak uzaklaştırma kararını yetersiz bulduklarını ifade etti.

BARO SALDIRIYI KINADI

Olayın ardından Evrensel’e konuşan Urfa Barosu Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, “Meslektaşımıza yönelik yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz” diyerek saldıran kişiler hakkında gerekenin yapılmasını talep etti. Avukatlık kanunun 57’nci maddesini hatırlatan Tüysüz, “Görev sırasında avukata bir suç işlendiğinde, hâkime karşı işlenen suç gibi yaklaşılır. Burada görevden kaynaklı bir saldırı var ve bu maddenin gereğinin yapılmasını istiyoruz. Halk nezdinde avukata karşı suç işlersek, cezası olmayacak şeklinde bir algı oluşacak. Bu belki de ileride hâkime ve savcıya karşı da olacak. Bu konuda meslektaşımızın yanında yer alacağız ve dosyayı da takip edeceğiz. Biz bir tolerans istemiyoruz gerekenin yapılmasını istiyoruz.” (Urfa/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Aralık 2017 04:09
www.evrensel.net