03 Aralık 2017 14:52

Selahattin Demirtaş, HDP'de yeniden eş başkan adayı

MYK ve PM üyelerinin çoğu cezaevinde olan HDP şubat ayında kongreye gidiyor. Tutuklu Eş Başkan Selahattin Demirtaş bir kez daha aday.

Selahattin Demirtaş, HDP'de yeniden eş başkan adayı

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP), MYK üyeleri ve PM üyelerinden çoğunun cezaevinde olması nedeniyle partinin şubat ayında 3’üncü Olağan Kongreye gideceğini ve tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın yeniden aday olacağını açıkladı.

HDP'nin 30 Kasım'da yaptığı Parti Meclisi toplantısından sonra partinin 3'üncü Olağan Kongreye gitmesi ve partinin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın yeniden aday olup- olmayacağı ile ilgili tartışmalar yapılırken, DHA, 16 Ekim ve 30 Kasım tarihleri arasında yapılan Parti Meclisi toplantıları ile ilgili bilgilere ulaştı.

HDP kaynaklarından alınan bilgiye göre, 16 Ekim'de yapılan Parti Meclisi toplantısına cezaevinden mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, iki dönem eş başkanlık yaptığını hatırlatarak kongrede kendisi için parti tüzüğünün değiştirilmemesini istedi.

Parti Meclisi'ndeki  değerlendirmelerden sonra Demirtaş'a, bir kongrede normal diğer kongrede ise olağanüstü şekilde eş başkan seçilmesinden dolayı yapılacak 3'üncü kongrede aday olmasında tüzük bakımından sakınca olmadığı bildirildi.

HDP tarafından 30 Kasım'da yapılan Parti Meclisi toplantısında ise çoğu tutuklu bulunan PM ve MYK üyelerinin yerlerine yenilerinin seçilmesi ve daha güçlü bir yönetim oluşturulması için şubat ayında 3'üncü Olağan Kongre yapılması kararı alındı. Bu toplantıda, Demirtaş'ın eş başkanlık adaylığının tartışılmadığı, tartışmasız bir şekilde partinin eş başkan adayı olduğu vurgulandı. Bazı gazetelere yansıyan ve Demirtaş'a atfedilen, “Benimle ilgili karar alın” gibi bir mesajın da söz konusu olmadığı belirtildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Özgür Ülke'nin bombalanması 23. yılında lanetlendi

SONRAKİ HABER

Hak-İş taşerondan kadroya geçen işçiler için enflasyon farkı istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa