Ancak işçilerin aldığı kararlar eksiksiz hayata geçer

Ancak işçilerin aldığı kararlar eksiksiz hayata geçer

Ford Otosan'dan bir işçi, Evrensel'e yazdığı mektubunda Türk Metal ve MESS arasındaki görüşmelere dikkat çekerek, işçi komitesinin önemine değindi.

Ford Otosan işçisi
Kocaeli

Merhaba Evrensel okurları ben Ford Otosan’da çalışan bir işçiyim. Bilindiği üzere üyesi olduğumuz Türk Metal 5 Ekim itibariyle MESS ile sözleşme masasına oturdu. Türk Metal ve MESS, bir çok kez masaya oturdular. 

1 Aralık itibariyle de Türk Metal bizlere MESS ile aralarında anlaşma sağlanamadığını, uyuşmazlık tutulduğunu bildirerek, MESS’in uzlaşmaz tutumu nedeniyle fazla mesailere kalınmayacağını bildirdi. Bir süredir fabrikamızda MESS genel sekreterinin “İşçilerin talepleri kabul edilemez” yönlü açıklaması konuşuluyor. Herkes MESS’in 3 kırmızı çizgimiz diye yaptığı açıklamaya tepkili. Bu tepkiler açıkça konuşulurken Türk Metal Başkanlar Kurulunu yaptı ve sonuç bildirgesini açıkladı. Bu bildirgede MESS uzlaşmamakta ısrar ederse biz de eylemlere başlayacağız deniliyordu. 

Alınan mesaiye kalmama kararı da bunun bir sonucu gibi duruyor. Bizim için inandırıcı mı peki bunlar, kesinlikle değil. Hatta yeni işe giren arkadaşlarımız için şaşırtıcı bile. Gençler “Vay be sendika eylem kararı almış” derken, eski işçiler ise “Hiçbir şey olmaz yine sakal bırakılır, düdük çalınır. İşveren isterse tıpkı geçmişte yaptıkları gibi kendi aldıkları mesaiye kalmama eylemlerini kendileri delerler” diyor. Eskiler tecrübeli, TM’nin neyi, ne kadar yapabileceğini biliyor. 

MADDELERİN DETAYLARI ANLATILMADI

Ben en baştan beri Türk Metal’in sözleşme sürecini nasıl ele aldığını paylaşmak istiyorum sizinle. Şu ana kadar ek maddelerle beraber 80’e yakın madde kabul edildi ama maddelerin çoğu onlar açısından yararlı maddeler. Bu maddeler sendikamızın vardiya gazetesinde bir bir açıklandı ama üstü kapalı bir şekilde detayları anlatılmadan. Örneğin madde 9. Sendika aidatının miktarı, nasıl kesileceği ve hangi durumlarda kesinti yapılamayacağı belirtilmiş, peki kesilecek olan aidat miktarı nedir, hangi durumlarda kesinti yapılmayacak bunlara dair herhangi bir açıklama yok. Yine başka bir örnek madde 19. Yani şikayet kademeleri. Toplusözleşmenin uygulanmasından doğan uyuşmazlıkların çözümü için üyelerin müracaat edeceği dört kademeyi düzenler. Peki bu dört kademe nedir, nasıl bir şeydir nereden bilelim. Buna dair neden bir açıklama yok! Bakıldığı zaman bir çok maddede bu denli geçiştirici, açıklanmamış, düşündüren ya da kafada soru işareti bırakan maddeler. 

TASLAĞI İŞÇİ HAZIRLADI DİYEMEZSİNİZ

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın vardiya gazetesine yaptığı açıklamada deniyor ki “Biz başladık, siz bitireceksiniz.” Evet doğru biz bitireceğiz ama başlama kısmına gelince tam olarak biz başlamadık ki biz nasıl bitirelim. Yine demiş ki Kavlak “Bizim ne yapacağımızı iyi bildiğinizi varsayıyorum.” Doğru, geçmiş dönemdeki sözleşmelerin hüsranla geçtiğini iyi biliyoruz. Bu söylenenlere sırasıyla cevap verelim. Yaptırdığınız 2 sayfalık, üstelik soruları çoktan seçmeli olan, işçilerin kendi isteklerini yansıtmaktan uzak anketle mi işçi taslağı kendisi hazırlamış oldu. Evet, anket yapmış olmanız olumlu bir adım ama bu anketten yola çıkarak bu taslağı işçi hazırladı diyemezsiniz. Çıkan sonuç, yani istenen ortalama yüzde 38 zam teklifi işçilerce olumlu karşılandı. Çünkü şu ana kadar böyle bir rakamla işçinin karşısına çıkmamıştınız. Lakin vardiya gazetesi dağıtarak, yukarıda iki örnekle de açıkladığım gibi sadece geçen maddelerin tanımını yaparak, bu maddelerin içeriğini işçilere anlatmayarak biz görüşmelerden anbean işçilerimizi haberdar ediyoruz diyemezsiniz. 

Ne bu maddelerden haberimiz var. Ne de kimse bize bu maddelere ilişkin görüşümüzü sordu. Şimdi çıkmış MESS’in tutumu karşısında eylem kararları aldığınızı ilan ediyorsunuz ve işçilerden üstelik de size güvenmeyen işçilerden bu eylemlere katılmasını bekliyorsunuz. Çok merak ediyorum MESS Genel Sekreteri basına açıklama yapmasaydı ve biz işçiler bu açıklamadan haberdar olmasaydık siz bu kararları alacak mıydınız? 

VAR MISINIZ KOMİTELERİ KURMAYA!

Evet MESS’in yaklaşımı kabul edilemez. MESS bize düpedüz köleliği dayatıyor. Siz de iyi biliyorsunuz ki bu tutumdan ancak ve ancak işçilerin birlikte ve kararlı mücadelesi ile vazgeçerler. O zaman bunun için adım atın. Başta Pevrul Kavlak olmak üzere Türk Metal yöneticilerine sesleniyorum. Var mısınız işçilerin seçtiği kişilerle komiteler kurmaya, her kararı işçilerle birlikte almaya? Tepeden inme eylem kararları değil, işçilerle birlikte alınan eylem kararları ancak eksiksiz hayata geçer. Böyle davranırsanız işçiler değişmeye başladığınıza ikna olur. Son olarak yine vardiya gazetesinde Pevrul Kavlak demiş ki “Müzakereyi neticelendirecek, görüşmelere noktayı koyacak, hatta sözleşmeye imza atacak sizin iradeniz. Masaya oturan sizlersiniz.” Sormadan edemiyor insan Sayın Başkan bu dediğin nasıl olacak? MESS ile gelinen son noktada dönüp işçilere mi soracaksın? Bu amaçla sandık mı kuracaksın? Ne yapacaksın? Yoksa böyle yazınca derginin sayfalarını güzel mi süslüyor? Ya da esas derdin işçileri bir beklenti içerisinde sokmak mı? MESS’in tavrı ortada şimdi bu tavra karşı birleşmek zorundayız. TM’yi harekete geçirecek, sorduğumuz sorulara ilişkin adım attıracak olan da bizim birliğimizdir. 

Yeri gelmişken Evrensel gazetesine Ford Otosan işçileri adına teşekkürü bir borç biliyorum. Bizlere sayfalarınızda yer ayırdığınız, bizi MESS’in tutumu karşısında uyardığınız için teşekkür ederiz.

www.evrensel.net
ETİKETLER KocaeliFord Otosan