Taşeron işçilerin sorunları bitmiyor

Taşeron işçilerin sorunları bitmiyor

Seyhan Belediyesinde taşeron olarak çalışan bir işçi, çalışma koşulları ve iş güvenliğine ilişkin yazdı.

Taşeron işçi
Adana

Merhaba Evrensel gazetesi okurları; 

Ben Seyhan Belediyesinde taşeron olarak çalışan bir temizlik işçisiyim. Malum taşeron işçisiyiz, iş güvencemiz yok, ilk ihalede işimizden olabiliriz. O yüzden ismimi yazmak istemiyorum. İktidarın da muhalefetin de taşeronu kaldırma vaatlerini yakından takip ediyoruz ve birisi bu konuda acilen bir şeyler yapsın. Biz 1700 lira maaş alıyoruz. Temizlik işinde çalışıyorum ve bazı günler işten fırsat bulup temizliğini yaptığım çevrede bir dost ile sohbet etmeye dahi fırsat bulamıyorum. Kendi üzerime düşen yerleri temizledikten sonra çavuş arar “Şurayı da temizle” der. Orası benim alanım değil ama mecbur temizleriz. “Şurayı temizle” der ama orayı temizledim, topladığım pisliği nereye atacağım. Araç göndermezler. Ayrımcılık en büyük sorunumuz. Çavuşlar bazı işçileri az çalıştırırken bazı işçilere de iş yüklüyor. Çavuşlar arasında ayrım yapanlar var. “Moloza götürdüm şuraya, buraya götürdüm” diyerek bazı işçilerin işini bize yüklüyorlar. Onlar moloza gidiyorlarsa da temizlemek için ek işçi alınsın, neden bana fazladan iş yüklüyorsun? Çavuş motosikletle gelir çalışana da bağırır çağırır, çalışmayana da. İşçiler arasında ayrım yapılması işçiler arasında da kopukluklara, ikiliklere neden oluyor “Bu adam niye az çalışıyor?” diye. 
Aynı işyerinde 12 yıldır çalışıyorum. 12 senedir 3 kere sözleşme yenilendi 3 kere tazminat almam gerekirken bir defa tazminat almışım. Tazminat olayı yok. Müteahhitler değiştikçe tazminatını vermeleri lazım. Senelik iznin varsa ya parasını vermeleri lazım ya da izne göndermeleri lazım. Bunlar bekletiyor. Hakkımı savunabilirdim. Benim bildiğim kanunen 3 bin 600 günü geçen bir işçinin 30 gün izin kullanması gerekir. Benim kullandığım yıllık izin 14 gün. Kadrolu olsaydım bu sorunların hiçbiri olmazdı. Hükümet bizi oyalamasın. Taşerona kadro verilsin. Belediyede çalışan taşeron işçilere de kadro verilmeli.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki “Kadro, kadro… Müteahhit gitsin” İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seyhan, Çukurova senin elinde ama aynı sorunları burada da yaşıyoruz. AKP de CHP de dillendiriyorlar ama ellerinde hiçbir icraat yok. Taşeron kalkacak ama sözleşmeli sistem dedikleri sistemde maddeler “3 yıl içerisinde suç işlemeyeceksin, kafama yatarsa devam edersin” diyor. Yani yine A partisi gitti, B partisi geldi hadi güle güle diyecekler.

Foto: Arşiv

www.evrensel.net
ETİKETLER AdanaTaşeronMektup