02 Aralık 2017 03:29
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Aralık 2017 03:37

'Kendilerine milyon dolar bize yüzde 4’lük zam'

Dokuz Eylül Üniversitesinde çalışan taşeron işçiler, rüşvet ve vergiden kaçma iddialarına 'Kendilerine milyon dolar bize yüzde 4’lük zam' dedi.

'Kendilerine milyon dolar bize yüzde 4’lük zam'

Paylaş

Koray YETİŞ
İzmir

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesinde çalışan taşeron işçiler de rüşvet ve vergiden kaçma iddialarına tepkili. İşten atılma tehlikesi nedeniyle isimlerini yazmadığımız işçiler, “Zengini daha zengin yapan bir iktidar bize yüzde 4’lük zammı uygun görenler milyonlarca avro rüşvet olarak almış” dedi. 

Görüştüğümüz bir taşeron işçi “Bizi yönetenlerin kendilerini ne kadar düşündüğü ortaya çıktı. 750 bin liralık saati alanlar sadece bununla kalmadı, milyonlarca dolar rüşvet alırken bize yüzde 4’lük zammı layık görüyorlar. Ülke olarak batabildiğimiz kadar battık bence. Bu ülkeyi bu bataktan sadece işçiler çıkartabilir. Her şeyin bizden geçtiğini görüp yönetimi almaya çalışmalıyız” dedi. Asgari ücretten kesilen vergilere de değinen işçi, şöyle devam etti: “Benim burada çalışmamdan elime geçen asgari ücret, aslında kazandığım daha fazla ama vergi dilimine girdiğim için 180 TL kesen zihniyetin rüşvet olarak aldığı paraları görüyoruz. Ben bekar olduğum halde geçinemiyorum. Kredi kartından çekip borç ödüyorum, sonra borç alıp kredi kartını yatırıyorum. Burada çocuk okutup, ev geçindiren bir sürü arkadaşımız boş kaldıkları zamanlarda başka işler yaparak ev geçindiriyor.” 

BUNLARI DUYMAK RAHATSIZ EDİCİ

Dört yıldır çalışan bir başka işçi ise “Ben 1650 lira maaş alıyorum. Aylık 1000 lira kredi ödemem var. Günlük zorunlu harcamam 10 lira, o da sigara içmediğim halde sadece kahvaltı param ile yol masrafım. Biz taşeronlaştırma, asgari ücret zammı ile uğraşırken bu kadar büyük meblağlarda paraların rüşvet olarak dağıtıldığını duymak çok rahatsız edici. Ama ben şaşırdım diyemem. Zengini daha zengin yapan bir iktidar bize yüzde 4’lük zammı uygun görenler milyonlarca avro rüşvet olarak almış ve bu adamlar halka faiz haram derken kendilerine rüşveti helal kılmışlar” diye konuştu. 

İşçilerin geçim sıkıntısından şikayetçi olduğunu ifade eden Bulut, devam etti: “İşyerinde AKP’ye oy veren arkadaşlar ile de konuşuyoruz. Hepsi asgari ücretten, taşeron çalışmaktan, geçim sıkıntısından şikayetçi. Evli olanlar geçinebilmek için işten arta kalan zamanlarında garsonluk, pazarcılık, hasta bakıcılık yapan insanlar, ama iş AKP’ye gelip dayandığında laf söylemiyorlar çünkü geçmişse savundukları değerleri bir anda bırakmak onlara zor geliyor. Ama eskisi kadar yüksek sesle savunamıyorlar artık. En son ise başkası olsa çalmayacak mı? deyip susuyorlar. Onları kazanmak için daha çok konuşmalı, daha çok anlatmalıyız.”

7 AYLIK HAMİLE EŞİM ÇALIŞIYOR

Uzun zamandır park bahçelerde çalışan Hüseyin. Ortaya çıkan evraklar ve açıklamaların Zarrab ve Amerika’nın iş birliği ile olduğunu düşündüğünü söyleyen Hüseyin, “AKP artık Amerika’nın ihtiyaçlarını karşılayamayan bir iktidar oldu. İşin içinde Amerika’nın olması yolsuzluk ve rüşvet olmadığı anlamına gelmiyor tabii. Amerika’ya karşı bir rüşvet ve yolsuzluk olduğu için onların tüm rahatsızlığı” dedi. İşçilerin maaşlarından kesilen vergi dilimlerine tepkisini dile getiren Hüseyin, “Milyonlarca avrodan bahsedilirken yüzde 27’lik vergi kesintisi sonrası benim elime geçen maaş tamı tamına 1954 lira. Sadece kredi kartı ödemem 1700 lira. Bunun dışında 1350 lira kredi ödemem var. Bunlarda hep zorunlu ihtiyaçlar. İki ay sonra doğacak çocuğum için yaptığımız alışverişlerin ödemeleri. Eşim 7 aylık hamile olmasına karşı çalışıyor. Bu ayı onun da aldığı maaş ile atlatacağız ama ya ocak ayında ne olacak?” diye sordu.

ÖNCEKİ HABER

'Sizinle biz aynı gemide olamayız bay burjuvazi'

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa