Japonlar nükleercilerden ‘nefret’ ediyor

Japonlar nükleercilerden ‘nefret’ ediyor

Japonya’da geçen yıl yaşanan deprem ve tsunami felaketinin tetiklediği Fukuşima Nükleer Santralindeki afetin büyümesini engellemek için çalışan nükleer uzmanlar, şimdi başka bir nefretin hedefinde. Yüksek dozda radyasyona maruz kalan reaktör çalışanları, mahalle baskısı altında. Santralde çalışan uzmanlarla g

Japonya’da geçen yıl yaşanan deprem ve tsunami felaketinin tetiklediği Fukuşima Nükleer Santralindeki afetin büyümesini engellemek için çalışan nükleer uzmanlar, şimdi başka bir nefretin hedefinde. Yüksek dozda radyasyona maruz kalan reaktör çalışanları, mahalle baskısı altında. Santralde çalışan uzmanlarla görüşen Milli Savunma Tıp Kolejinden psikolog ekibinin başındaki Jun Shigemura, nükleer uzmanların toplumda ayrımcılığa uğradıklarını söyledi.
Uzmanlar, afet sonrası yerlerinden olan Japonlardan “nutuk işittiklerini”, kapılarına “buradan ayrılın” yönünde mesajlar bırakıldığını belirtti. Kiralık ev bulamamaktan yakınan uzmanlar, çocuklarının da okullarda “aşağılandığını” kaydetti. Shigemura, “İnsanların nefretinin hedefi haline gelmişler” diye konuştu.
11 Mart afetinden önce mavi üniformalı nükleer çalışanlar toplum arasında elit insanlar olarak görülüyordu. Ancak afetin ardından “suçlu” gözüyle bakıldığı belirtildi. Bölgedeki doktor ve psikologlar, nükleer uzmanların Fukuşima Nükleer Santralini işleten TEPCO için çalıştıklarını sakladıklarını da kaydetti. Jun Shigemura, bu durumun Vietnam sendromuna benzediğini belirtti. Shigemura, “Ülkelerine hizmet ettiler ama tepki çektiler” diye konuştu.
Ayrımcılığın yanı sıra nükleer uzmanların, gelecek korkusu da yaşadıkları kaydedildi. Fukuşima’daki santrali pek çok kez ziyaret eden Uzman Takeshi Tanigawa, “Sağlıklarından çok, iş ve toplumsal riskler daha önemli” diye konuştu. Nükleer uzmanların, fazla radyasyona maruz kalmaları halinde masa başı işe alınmalarından korktukları vurgulandı. Nükleer uzmanların maruz kaldığı ayrımcılığa da değinen Tanigawa, halkın bu uzmanların afette sorumluluğu olduğunu düşündüğüne dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net