Stockholm’deki ırkçı gösteride savaş naraları

Stockholm’deki ırkçı gösteride savaş naraları

İsveç sendikalarının kurucusu ve işçi sınıfının önderi Agust Palm’ın heykelinin bulunduğu Stockholm’deki Norra Bantorget Meydanı hafta sonu ırkçı ve İslam karşıtı gösteriye sahne oldu.ABD, Avustralya, İngiltere, Almanya, Bulgaristan, Polonya ve İskandinavya ülkelerinden gelen ırkçı liderler Batı medeniyetleri ile İ

Murat Kuseyri

ABD, Avustralya, İngiltere, Almanya, Bulgaristan, Polonya ve İskandinavya ülkelerinden gelen ırkçı liderler Batı medeniyetleri ile İslam arasında bir savaş yaşandığını öne sürdüler. İslam’ın yanında yer aldığını söyledikleri medyaya karşı savaş ilan ettiler.
İslam karşıtı hareketin teorisyenlerinden Stop Islamisation of Nations (SION) Sözcüsü ABD’li Pamele Geller Batılılara yönelik en büyük tehdidin İslam’dan geldiğini iddia ettikten sonra “Sizleri ve çocuklarınızı köleleştirmek istiyorlar. Medya bu savaşta size karşı. Bu bir özgürlük savaşıdır” dedi. İslam’ın oluşturduğu tehlikelere karşı medya ve politikacıların yalan, Counterjihad Hareketlerinin doğruları söylediğini iddia etti. Bundan ötürü EDL’i kutladı ve Counterjihad hareketinin yanında yer  almaya devam edeceğini vurguladı.
Geller’in yanı sıra ABD’den İslam karşıtı ideolog ve liderlerden  Robert Spencer, EDL  ortak sözcüleri ve ırkçı İngiliz Özgürlük Partisi Başkan Yardımcıları Tommy Robinson ve Kev Carrol, Avrupa’nın İslamlaşmasını Durdurun’un Lideri Anders Gravers, The Freedom Bavaria’dan Michael Stürzenberger, Q Cociety Australia’dan Debbie Robinson, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka “Defence Leagune”in liderlerinin yaptıkları konuşmaların ortak paydasını İslam’a karşı birleşmenin ve mücadele etmenin zorunluluğu oluşturdu.
Counterjihad’ın gösterisi diğer ırkçı ve yabanı düşmanı grupların gösterilerde yapılanlardan farklı konuşma ve görüntülere sahne oldu. Sahnede ABD, İngiliz bayraklarının yanı sıra İsrail bayrağı da yer aldı. Irkçı liderler İsrail’in Filistin Halkına karşı sürdürdükleri saldırı ve katliamları savunan konuşmalar yaptılar. EDL’in sözcülerinden Kev Carrol’un sert ifadelerle Hamas, Hizbullah ve diğer İslami akımlara karşı Ortadoğu’nun tek demokratik ülkesi olarak nitelediği İsrail’i sonuna kadar desteklemeye devam edeceklerini vurgulaması dikkati çekti.
En provokatif İslam karşıtı ve yabancı düşmanı konuşmayı ise The Freedom Bavaria’dan Michael Stürzenberger yaptı. Stockholm’e gelmeden önce Malmö’nün Rosengord semtine uğradığını söyleyen Stürzenberger semtin peçeli kadınlar ve cübbeli ve sakallı Müslümanlar tarafından işgal edildiğini, Müslümanların hakaretlerine maruz kaldığını iddia etti.
Almanya’nın her tarafında camiler inşa edildiğini, sayıları giderek artan Müslümanların Alman halkı ve kültürü için bir tehdit oluşturduklarını ileri sürdü. Almanya’da 25 milyon Kur’an’ın evlere parasız olarak dağıtıldığını ifade etti. Konuşmasının başından sonuna kadar elinde Kur’an’ı tutan ve tüm kötülüklerin kaynağının Kur’an olduğunu söyleyen Stürzenberger “Bu kitap Dünyanın en zararlı ve tehlikeli kitabıdır” şeklinde konuştu. Sahneden indikten sonra da Kur’an’ı belinin arkasına kemerine  sıkıştırdı.
ABD’li İslam karşıtı Teorisyen Robert Spencer  İslam’a neden  karşı olduğu ve ırkçı olup olmadığı sorumuzu “Ben hiç bir şeye karşı değilim. Ben insanların özgürlüğünden yanayım. Bana yöneltilen ırkçılık suçlamalarını reddediyorum” diyerek cevapladı.
80 civarında ırkçının katıldığı ırkçı gösteriye İsveç ve Dünya basını yoğun ilgi gösterirken Polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Çevre illerden takviye istedi. Polis helikopterleri havadan ırkçılık karşıtı grupları takip ederken gösterinin yapılacağı meydan polis arabaları, atlı ve köpekli polislerle çevrildi. Alana giremeyen ırkçılık karşıtları borazan ve ıslık çalarak ve sloganlar atarak ırkçı liderlerin seslerinin duyulmasını engellemeyi başardı. Bazı grupların barikatı aşmaya çalışmasına polis müdahale edince çıkan olaylarda bir polis ve gösterici yaralandı. Polis onu aşkın ırkçılık karşıtını göz altına aldı. (Stockholm/EVRENSEL)

www.evrensel.net