30 Kasım 2017 16:34

Aladağ’da ihmali olan 5 kamu görevlisi de yargılanacak

Aladağ'daki yurt yangınında yargılanan yedi sanığa, ihmali olduğu söylenen 5 kamu görevlisi eklendi. Avukat Evren İşler olumlu değerlendirdi.

Aladağ’da ihmali olan 5 kamu görevlisi de yargılanacak

Paylaş

Adana Aladağ’da Süleymancılara ait yurtta geçtiğimiz yıl çıkan yangına ilişkin açılan davada sanık sayısı 12’ye çıktı. Ana davada yargılanan yedi sanığa, beş de kamu görevlisi eklendi. Gelişmeyi değerlendiren Avukat Evren İşler, dosyaya kamu görelilerinin eklenmesini olumlu bularak, “Süleymancılar kadar kamu görevlilerinin de sorumluluğu var, ihmali olduğunu düşündüğümüz başka kamu görevlileri de dosyaya eklenebilir” dedi.. 

Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği ve yurt yöneticilerinin yargılandığı davaya beş de kamu görevlisi eklendi. Eski Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş ile yurtta sahte denetim raporu yazdığı belirlenen 4 görevli hakkında “Taksirle ölüme sebebiyet vermekten”, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılarak, dosyaları ana davaya eklendi. Kozan Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Müfettişler Ramazan Arı ve Bayram Aydın tarafından 25-27 Mayıs 2013’te, Davut Gökçeli ve Cihan Ünal tarafından da 17 Aralık 2015 ve 26 Mayıs 2016’da yurtta denetim gerçekleştirildiği, bu denetimlerde müfettişlerin elektrik tesisatı ve yangından korunma sistemi hakkında “Yangına karşı gerekli önlemler alınmış” diye rapor verildiği, ancak bunun gerçeği yansıtmadığı belirtildi. 

İddianamede, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü de 1 Aralık 2015’te Aladağ’a yazı yazarak, maarif müfettişlerinin saptadığı eksikliklerin giderilmesini istediği ancak yurt yönetiminin bu eksiklikleri gidermediği kaydedilirken, Eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’ın raporlardaki kusurlara rağmen yurda kullanım izni verdiği açıklandı. İddianamede, “Yeterli denetim yapılsaydı ölümlerin meydana gelmeyebileceği anlaşılmıştır” denildi. 

‘BAŞKA GÖREVLİLER DE EKLENEBİLİR’

Davada yaşanan gelişmeyi değerlendiren Avukat Evren İşler, davaya kamu görevlilerinin eklenmesini “Olumlu bir gelişme” diye değerlendirerek, “Yangında Süleymancılar kadar kamu görevlilerinin de sorumluluğu var. Dosyayı inceleme fırsatı bulamadık ama inceledikten sonra ihmali olduğunu düşündüğümüz başka kamu görelileri de dosyaya eklenebilir” dedi. 5 kamu görevlisiyle beraber toplam sanık sayısının 12’ye çıktığını hatırlatan İşler, davanın 4. duruşmasının 11 Aralık’ta Kozan Ağır Ceza Mahkemesinde görüleceğini belirterek, “Aileler davalarına sahip çıkıyor. Bütün duyarlı kamuoyunu davaya katılmaya davet ediyorum” dedi. 

NE OLMUŞTU?

Adana'nın Aladağ ilçesinde geçtiğimiz yıl 29 Kasım’da Süleymancılara ait yurtta çıkan yangında 10’u öğrenci 12 kişi hayatını kaybetmiş. Yangınla ilgili Kozan Ağır Ceza Mahkemesinde Yurt Müdürü Cumali Genç, Yurt Çalışanı Mahmut Deniz, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile Dernek Yöneticileri, Ramazan Keleş, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç ve Ramazan Dede hakkında dava açılmıştı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

15 yıllık bütçe gideri yaklaşık 5 trilyon TL

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa