Arjantin’de işçi düşmanı yasalar yüz binleri sokağa döktü

Arjantin’de işçi düşmanı yasalar yüz binleri sokağa döktü

Arjantin'de yüz binlerce emekçi, hükümetin iş, vergi ve emeklilik yasasına karşı grev ve eylemdeydi. Emekçiler 'Yeter artık' dedi.

Arjantin’de yüz binlerce işçi ve emekçi, Devlet Başkanı Mauricio Macri ve hükümetinin gündeme getirdiği iş, vergi ve emeklilik yasası değişikliklerini protesto etti.

Neoliberal politikaları nedeniyle sık sık grev ve büyük gösterilerle protesto edilen Arjantin hükümetinin yeni yasa değişikliklerinin Senato’da görüşülmeye başlaması üzerine sendikalar ayaklandı. Kamu işçileri ve eğitim emekçileri çarşamba günü bir günlük greve çıkarken, 300 bin işçi ve emekçi de başkent Buenos Aires’te sokaklara döküldü, “Reform değil kesinti. Yeter artık!” sloganları attı. Sendikalara göre gündemdeki yasal değişiklikler esnek çalışmayı yaygınlaştırıyor, emekli maaşlarına yapılacak zamların hesaplanma biçimi değiştirilerek düşük zam verilmesi sağlanıyor.

Genel İş Konfederasyonu (CGT) Başkanı Pablo Moyano, “Tarih tekerrür ediyor. Ne zaman liberal bir hükümet iktidara gelse emekçilerin haklarına ve sendikalara saldırıyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Kasım 2017 16:52
www.evrensel.net
ETİKETLER Arjantin