Gazeteci Mehmet Ülger’i yarın uğurluyoruz

Gazeteci Mehmet Ülger’i yarın uğurluyoruz

Gazetemizin yazarlarından ve Hayatın Sesi televizyonunun kurucularından Gazeteci, Belgeselci Mehmet Ülger yarın Kayseri Kırkısrak'ta toprağa verilecek

Gazetemizin yazarlarından ve Hayatın Sesi televizyonunun kurucularından Gazeteci, Belgeselci Mehmet Ülger yarın memleketi Kayseri’nin Kırkısrak köyünde toprağa verilecek.

Ülger’in cenazesi yarın saat 09.00’da uzun yıllardır yaşadığı Hollanda’dan Kayseri’ye getirilerek öğleden sonra yapılacak törenle toprağa verilecek. Mehmet Ülger uzun süredir tedavi gördüğü kanser hastalığına yenik düşerek 27 Kasım’da hayatını kaybetmişti.

1962 Kayseri doğumlu olan Ülger, 1980’li yılların başından itibaren Hollanda’ya yerleşmiş, Tilburg Gazetecilik Akademisini takip etmiş, ’90’lı ve 2000’li yıllar boyunca Hollanda’da televizyon kanallarında, gazete, dergi ve haber ajanslarında gazetecilik yapmıştı.1985 yılında kurulan Hollanda-DİDF’in de ilk genel başkanı olan Ülger, gazetecilik mesleğinin yanında çeşitli kitaplar ve belgeseller hazırladı.

METİN GÖKTEPE’NİN YAKIN DOSTUYDU

Hollanda Gazeteciler Sendikası yöneticiliği de yapmış olan Ülger, Türkiye’de gazetecilik mesleğini ve faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan Röportaj Vakfının kurucusu idi. Polisler tarafından katledilen Gazetemizin Muhabiri Metin Göktepe’nin de yakın dostu olan Ülger, Göktepe’nin öldürülmesini takiben cinayetin Hollanda kamuoyuna yansımasında ve Göktepe davasının takibinde aktif rol aldı. Cinayet sonrasında Röportaj Vakfının Amsterdam’da Hollanda-DİDF ile ortaklaşa gerçekleştirdiği konferans ve panel etkinliği ile Türkiye’de basın özgürlüğü mücadelesinde önemli görevler üstlendi. Bu rolleri nedeniyle kısa süreli gözaltılara da uğradı. (MEDYA SERVİSİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Mehmet Ülger