30 Kasım 2017 14:02

Çevreci çiftin katilinin eşi ömür boyu hapisle yargılanacak

Antalya'da öldürülen yaşam alanı savunucusu çiftin katil zanlısının eşi de ömür boyu hapisle yargılanacak.

Çevreci çiftin katilinin eşi ömür boyu hapisle yargılanacak

Paylaş

Antalya'nın Finike ilçesinde taş ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan ve geçen 9 Mayıs'ta Kızılcık Yaylası'ndaki dağ evlerinde öldürülen Ali Ulvi ile Aysin Büyüknohutçu'nun katil zanlısı Ali Yamuç'un eşi Fatma Yamuç, ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle yargılanacak.

Finike'de taş ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin, 9 Mayıs Salı günü Kızılcık Yaylası'ndaki dağ evlerinde öldürülmesiyle ilgili aynı bölgede oturan Ali Yamuç, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alındı. Sorgusunda suçunu itiraf eden Yamuç, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak Elmalı Cezaevi'ne konuldu. Ali Yamuç, bir süre önce nakledildiği Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde 20 Eylül sabahı ölü bulundu.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Çevreci çift cinayetiyle ilgili 15 sayfalık iddianame, Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aysin- Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftinin 3 kızının şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede, katil zanlısı Ali Yamuç'un eşi Fatma Yamuç tek şüpheli olarak gösterildi. “Kasten öldürme”, “Birden fazla kişiye karşı gece vakti konutta silahla yağma” suçlamalarının yöneltildiği iddianamede, Fatma Yamuç için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

İlk duruşmanın, 11 Ocak 2018 tarihinde görülecek. Cinayetle ilgili azmettirici olup olmadığı yönündeki şüphelerin sorulduğu çiftin kızı Emine Büyüknohutçu, "Ailesi olarak net bir şey söyleyemiyoruz ama bu işin bu şekilde kapanmayacağını biliyoruz. Arkasındaki daha derin güçlerin araştırılmasına devam edeceğiz" dedi.

‘YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI’

Emine Büyüknohutçu, Antalya Barosu'nun davaya müdahil olmak istediğini belirterek, Türkiye'den çok sayıda çevre örgütünün de yine davayı yakından takip etmek istediklerini bildirdiklerini anlattı. Sürecin bıçak sırtında devam ettiği ve çok hassas noktalar bulunduğunu belirten Emine Büyüknohutçu, dava sürecinin başlamasıyla çok farklı bir sürecin başladığını dile getirdi. Büyüknohutçu, "Aile olarak tüm hukuki süreci çok yakından takip ettik. İddianamenin kabulü ve duruşma gününün verilmesi sonrasında ise bizim için çok farklı bir süreç başladı. Artık anne ve babamın tüm sevenleriyle yola devam edeceğiz" diye konuştu. (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

CHP, belgeleri kimden aldı, ne zaman paylaşacak?

SONRAKİ HABER

12 tutukluya cezaya gerekçe: Kardan insana zafer işareti yaptırdılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa