30 Kasım 2017 10:20

Avustralya’nın Victoria eyaleti ötanaziyi yasallaştırdı

Ötanaziyi yasallaştıran ülkelere Avustralya da katıldı. Avustralya’nın Victoria eyaleti, ülkede ötanaziyi yasallaştıran ilk eyalet oldu.

Avustralya’nın Victoria eyaleti ötanaziyi yasallaştırdı

Paylaş

Ölümcül hasta olanların yasal yollardan tıbbi destekle hayatlarına son vermesi anlamına gelen ötanaziyi yasallaştıran ülkelere Avustralya da katıldı. Avustralya’nın Victoria eyaleti ülkede ötenaziyi yasallaştıran ilk eyalet oldu. 

Geçtiğimiz yıl babasını kaybettikten sonra ötanaziyi desteklemeye başlayan Victoria eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, yasanın hem Avam Kamarası’nda hem de Senato’da kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün bir reform günü, şefkat günü, ölümcül hasta olanlara kendi hayatlarını kontrol etme şansı verdiğimiz gün” dedi. 

Tartışmalı yasa Senato’dan 18 hayır oyuna karşı 22 evet oyuyla geçerken, Avam Kamarasında 47 meclis üyesi ötanaziyi destekledi, 37 üye ise hayır oyu verdi. Victoria eyaleti Sağlık Bakanı Jill Hennessy de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Zafer! Şefkatli bir eyaletiz!” yazdı.

BELÇİKA, HOLLANDA, KANADA VE LÜKSEMBURG'DA DA YASAL

Dünyada ötanazinin yasal olduğu ülkeler Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Kanada. Hollanda, dünyada ötanaziyi yasal hale getiren ilk ülke. Hollanda ve Belçika'da 12 yaşından büyük çocuklar için bile uygulanıyor. Ayrıca ABD’nin Washington, Oregon, Montana ve Vermond eyaletlerinde de aktif ötanazi uygulanabiliyor.

TÜRKİYE'DE YASAK

Ülkemizde 1998 yılında yayınlanan Hasta Hakları Yönetmeliği’nin “Ötanazi Yasağı” başlıklı 13. maddesine göre, ötanazi yasaklanmış durumda. Söz konusu maddede şöyle deniliyor: “Tıbbi gereklerden bahisle veya her ne suretle olursa olsun, hayat hakkından vazgeçilemez. Kendisinin veya bir başkasının talebi olsa dahi, kimsenin hayatına son verilemez.” (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Dolar güne 3.95'ten başladı (30 Kasım 2017)

SONRAKİ HABER

Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondan kalkmadan Netflix'e geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa