Sertel: Parasını ödediğimiz TRT iktidarın borazanı oldu

Sertel: Parasını ödediğimiz TRT iktidarın borazanı oldu

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT'nin Erdoğan'ın ailesiyle ilgili belgeleri açıklandığı sırada yayınını kesmesini Evrensel'e değerlendirdi.

Meltem AKYOL
İstanbul

Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ailesiyle ilgili belgeleri açıklarken yayını kesmesi ile gündeme gelen TRT’ye ilişkin Evrensel'e konuşan CHP’li Atila Sertel, “Bizden aldıkları elektrik payları ile, bandrol ücretleri ile ayakta duran bir kurum tamamen iktidarın borazanı olmuştur. TRT, AKP gibi davranıyor, Tayyip Erdoğan gibi davranıyor” diyerek tepki gösterdi.

‘AKP KABUL EDİYOR, TRT SANSÜRLÜYOR’

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) uzun süredir çeşitli skandallarla gündemden düşmüyor. TRT’de son dönemde yaşananlara ilişkin sorularımızı yanıtlayan TBMM KİT Komisyonu üyesi ve aynı zamanda TRT Alt Komisyonu üyesi olan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT’nin önceki gün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu belgeleri açıklarken yayından çıktığını hatırlatarak, “Bir ülkenin yüzde 26 oy almış Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanının söylediklerini sansürleyen bir kafa dünyanın hiçbir yerinde bulunamaz. TRT bunu versin, aksini söyleyenin de sözünü versin, yani bunun haber değeri yok mudur? Bir kamu kuruluşundan bahsediyoruz, bizden aldıkları elektrik payları ile, bandrol ücretleri ile ayakta duran bir kurum tamamen iktidarın borazanı olmuştur. TRT sahibinin sesi olmuş, hatta sesi bırakın taraf olmuştur. TRT, AKP gibi davranıyor, Tayyip Erdoğan gibi davranıyor. AKP’nin grup başkan vekilinin ticari faaliyet deyip kabul ettiği belgeleri TRT sansürlüyor” diye konuştu.

‘TRT’DE MUHALEFETE YER YOK’

TRT’nin uzun süredir muhalefete kapalı olduğunu da belirten Sertel, “Ne bizim genel başkanımız ne de HDP’nin Genel Başkanının TRT’de yer bulabilmesi mümkün değil. Genel başkanımızı canlı yayınlarına, programlarına almadıkları gibi CHP, HDP, hatta İYİ Parti dahil, hep aleyhte haberler yapıyor TRT. Şimdi diyor ki TRT ‘Biz CHP ile ilgili şu kadar haber yaptık’, yaptınız da bunların yüzde 90’ı aleyhte haberlerden oluşuyor. Yani muhalefetin hiçbir şekilde TRT’de yer bulma şansı yok. Bunu en son olayda da gördük” dedi.

‘KAYNAK HALKTAN ALINAN PARALAR’

TRT’nin kaynağının halktan alınan paralar olduğuna da vurgu yapan Sertel, “Halkın ödediği elektrik faturalarından yüzde 2 kesinti yapılıyor TRT’ye aktarılıyor. Halkın ödediği faturalardan kesiliyor bu para. Şu anda bilgisayar, cep telefonu alırsanız oradan kesilen yüzde 10’luk bandrol bedeli var. Bunlar TRT’nin ana kaynağını oluşturuyor. Bir de reklam gelirleri var ancak bunlar çok küçük bir rakam, yanılmıyorsam bütün TRT kanallarının reklam gelirleri 120 milyon civarında. TRT’nin dış yapım harcamalarının üçte biri bile değil. O nedenle TRT’nin tek kaynağı halkın cebi. Bu harcanan para halkın vergileridir, halkın parası, dış yapım adı altında peşkeş çekilmektedir, yazıktır günahtır” dedi.

‘HALKIN PARASINI SAVURANLAR SORUŞTURULMUYOR’

TRT atamalarında yaşanan usulsüzlüklere de dikkat çeken Sertel, “Bakın İbrahim Şahin döneminde, yani 2007’de atamaların neredeyse tamamı, Zaman gazetesi gibi, STV, Cihan Haber Ajansı gibi kurumlarda çalışan kişilerden yapıldı. Bunların içerisinde yaklaşık 15 kadar TRT çalışanı tutuklu. Bu kişinin atadıkları tutuklu ama o kişi için herhangi bir soruşturma yok. Hiç ilgisi olmayan gazeteciler akıl almaz iddialarla Gülen’le irtibatlandırılmaya çalışılıyor. TRT’nin başındaki kişi hem örgütlenme olarak TRT’nin içine eleman alarak, hem de parasal olarak TRT’nin parasını, yani halkın parasını har vurup harman savurarak bir uygulama yapıyor ve bununla ilgili herhangi bir soruşturma yapılmıyor. Bu da gösteriyor ki bunlar tamamen samimiyetsizdir, FETÖ ile mücadele adına yaptıkları bir şey yoktur” şeklinde konuştu.

‘90 KİŞİLİK KÖYDEN 12’Sİ TRT ÇALIŞANI’

15 Temmuz sonrasında TRT’den 300 kişinin atıldığını söyleyen Sertel devamında şöyle konuştu: “Atılan sayısı 300, alınan insan sayısı 1000’dir. Örneğin, Amasya Akyazı köyünden toplamda 12 insan TRT kurumunun içerisinde çalışıyor. Bu köyde geçmişte 140 kişi yaşıyordu, şimdilerde 90 kişi falan. Bakıyoruz, bu köy İbrahim Şahin’in doğduğu köy. Kendi köyünden bile çok sayıda insanı TRT’ye almıştır, bunları etkili makamlara getirmiştir. Bunların isimleri elimizde var. Bütün bu ilişkilerin ortak noktasında AKP iktidarı ile Fetullah Gülen örgütünün 2007’den 2014’e kadar süren 7 yıllık birliktelikleri vardır. TRT siyasallaşmıştır, TRT ekonomik olarak da bu dönemde göçertilmiştir.” 

‘TRT’DEKİ VURGUNUN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR’

Son olarak yapılan bir araştırma sonucu TRT’deki 300 milyonluk vurgunun ortaya çıkarıldığını belirten Sertel, “O 300 milyonluk vurgunun önemli bir kısmı kaşeli çalıştığı söylenen fakat, haber değeri olmayan haberlere gönderdikleri paralardır. Ayrıca dış yapımlarda, FETÖ’ye yakın kuruluşlara yaptırdıkları programlara ödenmiş bir paradır. Şimdi o 300 bin lira ile ilgili herhangi bir sorgulama yapılmamaktadır, üstünü örtmüştür bu iktidar. Hem parasal olarak örtmüştür, hem de siyasal olarak örtmüştür” diye konuştu.

USULSÜZLÜKLERİN BİR BÖLÜMÜ

Sertel Evrensel'e TRT’de son dönemde yaşanan usulsüzlüklerin bir bölümünü kalem kalem anlattı:

* 7 bin kadrolu, üç bin de sözleşmeli personeli olan TRT, dış yapımlara, her yıl bir milyardan fazla para ödüyor. TRT, hangi yapıma ne kadar ödendiğini de “ticari sır” diyerek açıklamadı.

*TRT’ye; hamisi bakan, AKP milletvekili, olmadan TRT’de sınav kazanan hiç kimse girememiştir. TRT’de yazılı sınavda ilk 100 arasına girip de TRT’ye girebilen sadece bir kişidir. Yani ilk yüz arasındaki insanlar elenmiştir. Kameramanlıkta, spikerlikte, bütün dallarda sınavlarda 500, 600. olanlar siyasal torpille işe girmektedir. TRT artık liyakata bakmamaktadır, “Hamili kart yakınımdır” torpil sistemi geçerlidir orada. 

* TRT’ye spor programı yapan Ersin Düzen. TRT ona haftada iki gün yaptığı program için 34 bin 370 lira verdiğini açıklamıştı. Bu da ayda 275 bin lira ediyor. Ersin Düzen programı yaparken TRT’nin kameralarını, kameramanlarını kullanıyor, TRT’nin stüdyolarını, ışıkçılarını kullanıyor ama oradan TRT’den bir bütçe kopartıyor. Giden yine halkın parası.

*Hakan Şükür, milletvekili olmasına rağmen zamanın yetkililerinden, yani Tayyip Erdoğan’dan da izin alınarak, ki bir kişi milletvekili olduğu sürece para kazanacağı ikinci bir işte çalışamaz kuralına rağmen, yıllık 700 bin TL almıştır TRT’den. Şimdi kendisi nerede, peki bununla ilgili ne yapıldı?

*TRT Yiğit Bulut’a da program yaptırmaktadır. Yiğit Bulut devlet memurudur, TRT’den ek para almaktadır, bunu da, “Biz Yiğit Bulut’un eline direkt para vermiyoruz, ekonomi programı yapan şirkete veriyoruz onlar Bulut’a ne veriyor, bilmiyoruz” diyerek kılıfına uydurmaktadırlar.

* Yeşil Deniz diye bir diziye 500 bin lira para veriyorlardı haftada. Kaldırıldı sonra yayından, yazık günah, izlenmeyen bir dizi. Bunlara para veriyorlar işte.

* Halen görevde olan Polis Akademisi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ile Yrd. Doç. Dr. Deniz Turan tarafından hazırlanan kitapta “TRT’de FETÖ Vurgunu” başlığı altında FETÖ’nün TRT’ye sızıp ilk etapta kendilerinden olmayan yapım şirketlerini saf dışı bırakarak  yaklaşık 300 milyon liralık vurguna imza attıkları tespitine ver verildi. Raporda “Kurumda çalışan FETÖ bağlantılı yaklaşık 400 kaşeli muhabire gönderdikleri haber değeri olmayan metinler karşılığında telif adı altında para aktarıldığı ve bu paraların himmet olarak toplandığı ortaya çıkmıştır” ifadelerine yer verildi. 

www.evrensel.net
ETİKETLER Atilla SertelTRT