Koop-İş, İKEA’nın baskılarına dur diyecek

Koop-İş, İKEA’nın baskılarına dur diyecek

KOOP-İŞ Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, İKEA’nın sendika tanımaz tutumuna tepki göstererek, “Üyelerimizin hakkını haykırmak için artık eylem zamanı” dedi.Alemdar, Türkiye’deki İKEA mağazalarının tamamında örgütlenme çalışmaları yürüttüklerine dikkat çekerek, “IKEA Tü

Alemdar, Türkiye’deki İKEA mağazalarının tamamında örgütlenme çalışmaları yürüttüklerine dikkat çekerek, “IKEA Türkiye, yasalara aykırı şekilde davranmaya devam ediyor.
Biz de yasaların bize verdiği özgürlükler çerçevesinde eylemlerimize başlayacağımızı ilan ediyoruz” dedi. Alemdar, IKEA Türkiye/ Mapa Mobilya işvereninin ulusal ve uluslararası yasalara, IKEA Davranış Kuralları’na aykırı şekilde üyelere baskı yaptığını söyledi.
“IKEA Genel Merkezi ve başta Ankara olmak üzere diğer mağazalarda üyelerimiz odalara çekilerek zorla sendikadan istifa ettirilmektedir” diyen Alemdar, IKEA Türkiye yönetiminin baskılara son vermesi için Türk-İş ve bağlı sendikaları başta olmak üzere UNI Global ve UNI IKEA Küresel Sendikalar Birliği’nin desteği ile eylemlerine başlayacaklarını ilan etti.
İKEA’da işverenin örgütlenmeye yönelik baskıları ilginç gelişmeleri de beraberinde getiriyor. İşçilerden edinilen bilgiye göre, İKEA işvereni, sendikaya üye olmayan bir işçinin bile sendikadan istifa etmesini istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net