29 Kasım 2017 17:46
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Kasım 2017 18:31

AYM Demirtaş’ın başvurusunu 6 Aralık’ta görüşecek

Anayasa Mahkemesi tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusunu 6 Aralık'ta görüşerek karara bağlayacak.

AYM Demirtaş’ın başvurusunu 6 Aralık’ta görüşecek

Paylaş

Anayasa Mahkemesi (AYM), Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın başvurusunu 6 Aralık tarihinde yapacağı duruşma gündemine aldı.

AYM Mahkemesi İkinci Bölüm Başkanlığı, 6 Aralık 2017 tarihli mahkeme toplantı gündemini açıklarken, gündemdeki son başvurunun tutuklu HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın başvurusu olduğu öğrenildi. 'Kabul edilebilirlik ve esas' evresinde ele alınacak başvurunun konusu ile ilgili şöyle denildi:

"Başvuru, milletvekili olan başvurucu hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının; tutuklamaya konu suçlamaların ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedenleriyle ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği iddialarına ilişkindir."

AYM'deki duruşma, Demirtaş'ın, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasından bir gün önce yapılacak.

AYM kısa süre önce Gülser Yıldırım’la ilgili verdiği kararda, geçmişteki, Balbay ve Haberal kararlarının aksine,“uzun tutukluluk süresinin aşılmadığı, tutuklamanın yasama faaliyeti önünde engel olmadığını”savunarak, başvuruyu reddetmişti. 

ÖNCEKİ HABER

Şemdinli'de askeri üsse saldırıda 1 işçi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa