29 Kasım 2017 15:57

Okullara 'Mevlid-i Nebi'ye katılım emri gönderildi mi?

CHP'li Necati Yılmaz, Milli Eğitim tarafından okullara 'Mevlid-i Nebi' etkinliklerine katılım emri gönderilmesini Meclise taşıdı.

Okullara 'Mevlid-i Nebi'ye katılım emri gönderildi mi?

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Mevlit Kandili nedeniyle okullarda düzenlenen, ‘Mevlid-i Nebi’ etkinliklerine katılımın zorunlu olduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Yılmaz, “Mevlit etkinlikleri üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara yazı gönderilmiş midir? Bakanlığın TÜRGEV gibi vakıflarla imzaladığı protokol kapsamında etkinliği gerçekleştirmekte olduğu iddiaları doğru mudur?” sorularını yöneltti. 

Yılmaz, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde İstanbul Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara gönderdiği yazı ile Mevlit Kandili vesilesiyle tüm okullarda etkinliklerin düzenleneceği ve katılım zorunluluğunun da  basına yansıdığını anımsattı.  Basına yansıyan haberlerde Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de bu kapsamda bir yazıyı okullara ilettiğinin belirtildiğini ifade etti. Yılmaz, “Etkinliğin içeriği nedir? Söz konusu etkinlik öğretmenler tarafından mı yürütülecektir? Din görevlilerinin katılımıyla mı yapılacaktır? Ders programına eklenmiş midir? Ders saatleri dışında mı yapılacaktır?” dedi. 

Bu tür etkinliklerin sürekliliğinin olup olmayacağını soran Yılmaz, “Bu etkinlikler Milli Eğitim Bakanlığının talimatıyla mı yapılmaktadır? Değilse  Bakanlığın da üzerinde bir talimatla mı gerçekleştirilmektedir? Bu etkinlikler TÜRGEV ve ENSAR gibi vakıflarla mı planlanmaktadır?” dedi. 

‘ETKİNLİK HAREM-SELAMLIK DÜZENİNDE Mİ OLACAK?’

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından etkinliğe katılması istenen ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri hangi yaş aralığından seçilecektir diye soran Yılmaz,  “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler harem-selamlık düzeninde mi etkinliğe katılacaktır? Kız öğrencilerin başını örtmesi istenecek midir?” dedi. 

DİĞER İNANÇLAR DIŞLANIYOR

Alevilikte mevlit gibi bir ritüel olmadığını hatırlatan Yılmaz, “Hükümet milli eğitim politikasını  tüm diğer inançları dışlayarak mı oluşturmak istemektedir?” sorusunu yöneltti. Yılmaz, ayrıca “Milli Eğitim Müdürlüğünün tüm okullarda ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerini kapsayan fen veya matematik alanında merkezi bir etkinliği var mıdır? Olacak mıdır? Bu tür merkezi etkinlikleri sadece din dersi üzerine mi uygun görmektedir?” ifadelerini kullandı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Antep'te, açık alan etkinlik yasağı 1 ay daha uzadı

SONRAKİ HABER

Galatasaray’da eylem yapmak isteyen TAYAD üyesi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa